POMOZIMO IM...!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
POMOZIMO IM...!!!

S nadom da ćemo zajedno uspjeti...
 
HomeHome  PortailPortail  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 NACRT ZAKONA!!!!

Go down 
+8
designerlejla
t_bejbe
velja
celine
Pitdog
jaca
Darius_Maximus
D.
12 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
D.
Admin
Admin
D.


Broj komentara : 730
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-07-31

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyThu Sep 27 2007, 18:25

26. sept.smo dobili ovaj nacrt Zakona i traze da do
20. okt. dostavimo komentare.
posto ga oni nisu stavili u javnu raspravu stavit
ce ga SOS kako bi sto vise ljudi bilo u mogucnosti da da svoje
misljenje.
prikupljat cemo komentare do15. okrobra a onda ce
Zoka (ako pristane) sve to lijepo ispred SOSa upakovati.

http://www.vet.gov.ba/twinning-proj/Default.aspx?cid=371,2,1

ovo je njemacka legislativa skinuta sa sitea ureda za veterinarstvo. pa sad
vidite.
hajdmo sad, cekali smo ih 10 godina.

velja pas
Na vrh Go down
Darius_Maximus
aktivisti
aktivisti
Darius_Maximus


Broj komentara : 89
Age : 39
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-10

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyThu Sep 27 2007, 18:54

Trebat ce nekoliko sati, ako ne i koji dan da se ovo stvarno procita...

Sada sam presao neke dijelove, ima nekih stvari koje su mi sumnjive, ali nisam sve procitao, pa ne mogu jos davati nikakav sud...

Zadajte se ljudi, trazimo rupe koje ce neko mozda htjeti da iskoristi...
Na vrh Go down
jaca
starosjedioci
starosjedioci
jaca


Broj komentara : 513
Age : 45
Location : sarajevo
Registration date : 2007-08-04

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyThu Sep 27 2007, 19:17

ISTO KAO I DARIUS NISAM STIGLA SVE PROCITATI, ALI...
1. prisiljavati životinju na rad i napore, kojima ona zbog svog stanja očigledno nije dorasla ili koji očigledno prevazilaze njenu snagu, osim u slučajevima nužde,
KO CE ODREDITI STA JE NUZDA?

3. životinju koja je držana u kući, preduzeću ili koja je na neki drugi način bila pod zaštitom ljudi napustiti, kako bi se nje oslobodili ili izbjegli dužnost držaoca odnosno njegovatelja životinje,
OVO MI SE POSEBNO SVIDJA ALI TREBA VIDJETI KAKO SE PONASATI I STA RADITI U TAKVIM SLUCAJEVIMA

Životinje kičmenjaci smiju se ubiti samo ako su prethodno bile omamljene ili inače, ako to date okolnosti omogućavaju, samo uz izbjegavanje bolova. Ako je ubijanje životinje kičmenjaka bez omamljivanja dozvoljeno u okviru prakticiranja lova ili na osnovu drugih pravnih propisa ili ukoliko se odvija u okviru dozvoljenih mjera suzbijanja štetočina, onda se ubijanje smije izvršiti samo to neće prouzročiti više od nužnih bolova. Ubiti životinju smije samo osoba koja ima za to neophodna znanja i sposobnosti.
I DALJE?
Na vrh Go down
Darius_Maximus
aktivisti
aktivisti
Darius_Maximus


Broj komentara : 89
Age : 39
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-10

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyThu Sep 27 2007, 19:35

jaca (citat):
ISTO KAO I DARIUS NISAM STIGLA SVE PROCITATI, ALI...
1. prisiljavati životinju na rad i napore, kojima ona zbog svog stanja očigledno nije dorasla ili koji očigledno prevazilaze njenu snagu, osim u slučajevima nužde,
KO CE ODREDITI STA JE NUZDA?

3. životinju koja je držana u kući, preduzeću ili koja je na neki drugi način bila pod zaštitom ljudi napustiti, kako bi se nje oslobodili ili izbjegli dužnost držaoca odnosno njegovatelja životinje,
OVO MI SE POSEBNO SVIDJA ALI TREBA VIDJETI KAKO SE PONASATI I STA RADITI U TAKVIM SLUCAJEVIMA

Životinje kičmenjaci smiju se ubiti samo ako su prethodno bile omamljene ili inače, ako to date okolnosti omogućavaju, samo uz izbjegavanje bolova. Ako je ubijanje životinje kičmenjaka bez omamljivanja dozvoljeno u okviru prakticiranja lova ili na osnovu drugih pravnih propisa ili ukoliko se odvija u okviru dozvoljenih mjera suzbijanja štetočina, onda se ubijanje smije izvršiti samo to neće prouzročiti više od nužnih bolova. Ubiti životinju smije samo osoba koja ima za to neophodna znanja i sposobnosti.
I DALJE?

Prva tacka je i meni bila sumnjiva, ali kontam nesto...
Recimo covjek, zaglavljen pod balvanom ili neka slicna situacija i moras da bi ga spasio upregnuti vola da pomogne da se skloni deblo, mislim da bi to bila nuzda...

Mozda ne bi bilo lose samo odrediti paragrafom koje situacije se karakterisu kao nuzda...
Na vrh Go down
Darius_Maximus
aktivisti
aktivisti
Darius_Maximus


Broj komentara : 89
Age : 39
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-10

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyThu Sep 27 2007, 21:10

E ovako, dosao sam do tacke 13.a i ne mogu dalje, umorio sam se... Very Happy

Samo jednu stvar da kazem...
Gledam kako je kod Njemaca uradjeno, s obzirom da je od njih preuzet zakon... Njemci imaju 30 zakona koji se ticu zastite zivotinja, na ovaj ili onaj nacin... Nemam sad vremena da sve citam, ali malo cu proesljati, jer pretpostavljam da u ostalim zakonima ima detaljnijih odredbi nego sto ima u ovom...

Ko zna njemacki i hoce malo da provjeri:

http://bundesrecht.juris.de/Teilliste_T.html

Gledajte zakone koji pocinju sa Tier, i vidjet cete koliko ih ima...

Nigdje jos u ovom zakonu nisam vidio da se uspostavlja institucija koja ce brinuti o napustenim zivotinjama (azil)...

U § 4 (1), dozvoljeno je uklanjanje stetocina, sto bi bila prica sintora, znaci ako nema ko zivotinje prihvatiti, oni bi po zakonu imali pravo da ih uklone, jer bi se neko zalio da ugrozavaju sigurnost?

Postojeci azil bi zatvorili jer bi nasli kako psi nisu dovoljno dobro zbrinuti, vjerovatno... Mali kavezi, itd.

Toliko za sad, pisat cu jos, nabacujte dalje... Wink
Na vrh Go down
Pitdog
starosjedioci
starosjedioci
Pitdog


Broj komentara : 472
Age : 40
Registration date : 2007-08-22

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyThu Sep 27 2007, 21:57

Cini se ok, izuzev ovog dijela sa ocjenjivanjem nuzde. Ima i jedan dio koji nisam bas najbolje shvatio, po ovome je i kupiranje usiju i repova psima zabranjeno, a teladima nije... Rolling Eyes
Na vrh Go down
Gost
Gost




NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyThu Sep 27 2007, 23:00

pa zar i njima kupiraju usi???
svasta
Na vrh Go down
Gost
Gost




NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyThu Sep 27 2007, 23:01

ima li iko da je zavrsio pravo???
da nas malo posavjetuje??
Na vrh Go down
Pitdog
starosjedioci
starosjedioci
Pitdog


Broj komentara : 472
Age : 40
Registration date : 2007-08-22

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyThu Sep 27 2007, 23:22

LaRa.2311 (citat):
pa zar i njima kupiraju usi???
svasta

ma ne usi Smile uh sta i ja napisah... ali repove u nekim ... slucajevima da (da ne trazim sada tacan citat)
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine


Broj komentara : 51
Age : 46
Location : BL
Registration date : 2007-09-28

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyFri Sep 28 2007, 12:15

Ja sam nova ovdje i ovo mi je prvi post (ne samo na ovom forumu, nego uopste) :yes:
Nacrt zakona cu isprintati i ponijeti kuci da ga dobro iscitam. Sada sam uspjela samo ga letimicno pregledati (ipak sam na poslu Wink ).
Nisam primjetila da li u nacrtu predvidjena zabrana drzanja divljih zivotinja u kavezima. Ako nije, mislim da bi to bilo jako vazno uvrstiti jer smo i sami svjedoci kako neki neljudi drze medvjede, vukove i ostale divlje zivotinje po kavezima. Mislim da ne moze svako lice kojem se prohtje tek tako drzati zivotinju cije prirodno staniste je u sumi, planini i sl.
Evo ja obecavam da cu preko vikenda dobro nacrt prouciti (iako nisam pravnica) i javiti se u ponedjeljak s komentarima...
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyFri Sep 28 2007, 12:27

celine (citat):
Ja sam nova ovdje i ovo mi je prvi post (ne samo na ovom forumu, nego uopste) :yes:
Nacrt zakona cu isprintati i ponijeti kuci da ga dobro iscitam. Sada sam uspjela samo ga letimicno pregledati (ipak sam na poslu Wink ).
Nisam primjetila da li u nacrtu predvidjena zabrana drzanja divljih zivotinja u kavezima. Ako nije, mislim da bi to bilo jako vazno uvrstiti jer smo i sami svjedoci kako neki neljudi drze medvjede, vukove i ostale divlje zivotinje po kavezima. Mislim da ne moze svako lice kojem se prohtje tek tako drzati zivotinju cije prirodno staniste je u sumi, planini i sl.
Evo ja obecavam da cu preko vikenda dobro nacrt prouciti (iako nisam pravnica) i javiti se u ponedjeljak s komentarima...
greska je u postavci. d. ce ispraviti. ovo je njemcka legislativa radi usporedbe. nacrt mozete vidjeti na www.sossarajevo.org
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine


Broj komentara : 51
Age : 46
Location : BL
Registration date : 2007-09-28

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyFri Sep 28 2007, 12:42

Ok. Evo printam i ovu pravu verziju...
Na vrh Go down
Darius_Maximus
aktivisti
aktivisti
Darius_Maximus


Broj komentara : 89
Age : 39
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-10

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyFri Sep 28 2007, 16:55

velja (citat):
celine (citat):
Ja sam nova ovdje i ovo mi je prvi post (ne samo na ovom forumu, nego uopste) :yes:
Nacrt zakona cu isprintati i ponijeti kuci da ga dobro iscitam. Sada sam uspjela samo ga letimicno pregledati (ipak sam na poslu Wink ).
Nisam primjetila da li u nacrtu predvidjena zabrana drzanja divljih zivotinja u kavezima. Ako nije, mislim da bi to bilo jako vazno uvrstiti jer smo i sami svjedoci kako neki neljudi drze medvjede, vukove i ostale divlje zivotinje po kavezima. Mislim da ne moze svako lice kojem se prohtje tek tako drzati zivotinju cije prirodno staniste je u sumi, planini i sl.
Evo ja obecavam da cu preko vikenda dobro nacrt prouciti (iako nisam pravnica) i javiti se u ponedjeljak s komentarima...
greska je u postavci. d. ce ispraviti. ovo je njemcka legislativa radi usporedbe. nacrt mozete vidjeti na www.sossarajevo.org

Pa sto ne rece prije, ja se slomio trazeci nedostatke u onom zakonu, i na kraju uopste nije ni pravi zakon... Wink

Eeee, sad sve ispocetka... Very Happy
Na vrh Go down
t_bejbe
starosjedioci
starosjedioci
t_bejbe


Broj komentara : 173
Age : 39
Location : Sarajevo, Dobrinja
Registration date : 2007-08-09

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyFri Sep 28 2007, 23:41

mislim da trebamo malo uporediti ovaj nacrt sa nasim prijedlogom zakona tako da otprilike znate kako bi trebao zakon da izgleda...

mene interesuje jedna stvar, da li ovim zakonom treba da budu obuhvacene i sve divlje zivotinje kao npr. zabrana lova divokoza, koje su haman izumrle; tritona, naseg endema koji je na rubu istrebljenja jer su idioti poribili pastrmkom njegovo staniste da bi guzonje imale sta pecat; divlje macke i slicne zivotinje koje su ugrozene? ili za to postoji neki drugi zakon?
Na vrh Go down
http://www.nolimit.co.ba
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptySun Sep 30 2007, 14:34

t_bejbe (citat):
mislim da trebamo malo uporediti ovaj nacrt sa nasim prijedlogom zakona tako da otprilike znate kako bi trebao zakon da izgleda...

mene interesuje jedna stvar, da li ovim zakonom treba da budu obuhvacene i sve divlje zivotinje kao npr. zabrana lova divokoza, koje su haman izumrle; tritona, naseg endema koji je na rubu istrebljenja jer su idioti poribili pastrmkom njegovo staniste da bi guzonje imale sta pecat; divlje macke i slicne zivotinje koje su ugrozene? ili za to postoji neki drugi zakon?
to je zakon za zastitu i dobrobit svih zivotinja
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla


Broj komentara : 131
Age : 52
Location : Tuzla
Registration date : 2007-08-16

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyMon Oct 01 2007, 12:19

Nekoliko puta sam procitala nacrt zakona, ali nigdje nisam pronasla zabranu uzgoja zivotinja zbog krzna. Smatram da bespotrebno i okrutno ubijanje zivotinja (neki su zivi oderani) zbog krzna treba biti uvrsteno u nacrt zakona. Kao modni dizajner mogu navesti 1001 razlog da koristenje krzna u odjevne svrhe ne moze biti opravdano. Danas u 21. stoljecu tekstilna industrija dostize svoj maksimum i svjedoci smo da je koristenje "vjestackog" krzna ekoloski mnogo prihvatljivije, dok odjevni predmeti izradjeni od koze i krzna naglasavaju kic i primitivizam onoga tko to nosi.
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine


Broj komentara : 51
Age : 46
Location : BL
Registration date : 2007-09-28

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyMon Oct 01 2007, 15:11

Ja sam si uzela u obavezu procitati nacrt zakon preko vikenda...
Ja sam primjetila nekoliko stvari u ovom nacrtu za koje smatram da bi trebalo mijenjati:

1. Ne vidim razloga da se ovim zakonom ne zabrane cirkuske predstave koje uključuju zivotinje. Pa upravo ti cirkusi s zivotinjama krse sve ono sto ovaj nacrt zakona predvidja kao mjere zastite zivotinja. (divlje zivotinje se drze u zarobljenistvu, neadekvatan nacin transporta, mucenje prilikom dresure...). Niti jedan razlog ne postoji da se te nehumane i primitivne "zabave" odrzavaju na ovim prostorima. Koliko sam ja upoznata, i ne postoji nekakav BiH cirkus koji bi bio pogodjen mjerom zabrane i ne vidim razloga da ovaj prostor ugoscuje tu vrstu "zabave".

2. Član 31. tačka 4. koji predvidja mogucnost da se zivotinja usmrti nakon 30 dana, ako se ne udomi - mislim da je rok od 30 dana jako kratak. Najbolje bi bilo da ova stavka o usmrcivanju i ne postoji, ali tesko da ce to proci. Svakako treba traziti ukidanje ove tacke ili produzenej roka.
Toliko od mene. Ako uspijem ovaj nacrt proturiti jednom kolegi, koji je jako dobar pravnik, javicu vam se s dodatnim komentarima. Znam da je rok kratak, zaista cu se potruditi...
Pozdav svima
Na vrh Go down
San
aktivisti
aktivisti
San


Broj komentara : 28
Location : NT
Registration date : 2007-08-05

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyMon Oct 01 2007, 20:53

Mislim da bi u zakonu trebalo tocno naznaciti da su kantoni duzni, u skladu sa mogucnostima, a najkasnije do ... neki rok, 2009 npr., osnovati sklonista za nezbrinute zivotinje, tako da azil ima u svakom kantonu. Rok od 30 dana za drzanje zivotinja je besmislen, ja sam najradije za no-kill policy, ali ne znam koliko je to realno.
Takodjer bih u zakon stavila obavezu vlasnika da sterilise zivotinje koje nisu za uzgoj, jer dosta napustenih kucica su potomci seoskih pasa koji se pare nekontrolirano. Ovo ja mislim ima u njemackoj verziji, ali nisam vidjela u BH prijedlogu zakona.
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyTue Oct 02 2007, 13:11

designerlejla (citat):
Nekoliko puta sam procitala nacrt zakona, ali nigdje nisam pronasla zabranu uzgoja zivotinja zbog krzna. Smatram da bespotrebno i okrutno ubijanje zivotinja (neki su zivi oderani) zbog krzna treba biti uvrsteno u nacrt zakona. Kao modni dizajner mogu navesti 1001 razlog da koristenje krzna u odjevne svrhe ne moze biti opravdano. Danas u 21. stoljecu tekstilna industrija dostize svoj maksimum i svjedoci smo da je koristenje "vjestackog" krzna ekoloski mnogo prihvatljivije, dok odjevni predmeti izradjeni od koze i krzna naglasavaju kic i primitivizam onoga tko to nosi.
predlozi i daj argumente
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla


Broj komentara : 131
Age : 52
Location : Tuzla
Registration date : 2007-08-16

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyWed Oct 03 2007, 15:23

Uzgoj životinja za krzno se smatra etički neprihvatljivim u civiliziranom svijetu, a Velika Britanija i Austrija i zakonom zabranjuju uzgoj životinja za krzno. Austrija je donijela takvu zabranu prvenstveno na temelju etičke neprihvatljivosti takvog uzgoja, iako je sama krznena industrija bila značajna gospodarska grana

Razlozi zabrane su eticki, ekoloski i ekonomski.
Koristenje krzna u odjevne svrhe ne moze biti opravdano iz sledecih razloga:
1. ekološko pitanje odlaganja životinjskih leševa, kao i pitanje kemikalija koje se koriste za zaštitu i preradu krzna; naime, za samo jednu bundu od činčila potrebno je ubiti 200 do 250 tih životinja, dok je lisica potrebno do 60 za jednu bundu, nutrija 30, kuna 60 i tako redom dalje. Krznena industrija ogroman je zagađivač okoliša, jer, osim velike potrošnje prirodnih resursa (potrebno je 60 puta više energije za proizvodnju krznenih kaputa od životinja nego za proizvodnju umjetnog krzna), leševi oderanih životinja pretvaraju se u otpad, a u procesu obrade i prerade krzna koriste se opasne kemikalije koje nepovratno zagađuju podzemne vode. Industrija krzna ne ugrožava samo etička načela ljudi, prisiljavajući ih da zarađuju za život ubijanjem nedužnih životinja, već i opasno ugrožava ljudsko zdravlje - radnici koji rade na štavljenju koriste kancerogeni trovalentni i šesterovalentni krom, koji povećava rizik od raka testisa, dok visoke koncentracije olova, cijanida i formaldehida u podzemnim vodama u okolici tvornica gdje se prerađuje krzno izazivaju leukemiju kod lokalnog stanovništva.
2. eticko pitanje; ubijanje i patnje zivotinja zbog profita nikako ne moze biti opravdano. Životinje na farmama su zatočene u uske žičane kaveze, gdje provode cijeli život do deranja krzna, u vlastitoj prljavštini. Zatočenistvo izaziva dosadu, užasan stres i frustraciju, zbog čega često dolazi do samoozljeđivanja, kanibalizma i besmislenih, repetitivnih pokreta, tipičnih za životinje zatočene u kavezima na farmama, zoološkim vrtovima i u cirkusima. Prije deranja krzna životinje se ubijaju gušenjem plinom, lomljenjem vrata, elektrokucijom (strujnim udarom kroz usta i rektum ili vaginu, koji izaziva srčani udar i doslovno im isprži unutrašnje organe) ili trovanjem. Česti su slučajevi da se životinje oderu dok su još žive i zatim umiru u agoniji, bačene na hrpu leševa drugih oderanih životinja. Primjerice, tajni istražitelj je za posjeta kineskim farmama krzna zabilježio nezamislive užase koje prolaze lisice, kune zlatice, zečevi i ostale životinje, izložene u kavezima izravnom suncu, kiši i hladnoći. Bolesne, ozlijeđene i psihotične životinje žvaču vlastite udove i bacaju se neprekidno na rešetke kaveza. Snimke pokazuju životinje koje su do deset minuta nakon deranja krzna još bile žive, teško dišući i polako trepčući.
3. ekonomski razlozi; industrija krzna i koze u svijetu biljezi velike gubitke zbog nedostatka trzista, jer su vecina ljudi kroz razne akcije udruga za zastitu zivotinja postali ekoloski „osvjesteni“ i svjesni stetnosti koju industrija krzna proizvodi za okolis.

Sto se tice nacina odrzavanja sinteticka vlakna su u velikoj prednosti od prirodnih vlakana zivotinjskog porijekla (nemogucnost masinskog pranja, opadanje dlake itd.)
Kao i vecina mojih kolega modnih dizajnera potpuno se slazem da je upotreba krzna i koze u odjevne svrhe neopravdana.

literatura: Vlakna- Maja Andrassy, Ruzica Cunko, clanci sa web stranica PETA i Prijatelji zivotinja
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine


Broj komentara : 51
Age : 46
Location : BL
Registration date : 2007-09-28

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyThu Oct 18 2007, 14:51

Ima li šta novo vezano za komentare na nacrt zakona? Rok za dostavljanje komentara ističe mislim u subotu. Ima li kakvih informacija? Kakve su sanse da dodje do nekakvih promjena u samom nacrtu?
Ja sam upravo dobila mail od udruzenja Noa iz Banja Luke, da su oni svoje komentare poslali, ali same komentare nisam dobila.
Nadam se da se niko nece ljutiti sto ovo pitam. Ja jedva cekam da se zakon usvoji iako mnogi kazu da nije dobar, ali mislim da je ipak mali napredak u odnosu na sadašnje stanje... Doduše, ja mislim da ce najveći problem biti sama sprovedba zakona ako se i usvoji. Nadam se da grijesim...
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyFri Oct 19 2007, 12:00

celine (citat):
Ima li šta novo vezano za komentare na nacrt zakona? Rok za dostavljanje komentara ističe mislim u subotu. Ima li kakvih informacija? Kakve su sanse da dodje do nekakvih promjena u samom nacrtu?
Ja sam upravo dobila mail od udruzenja Noa iz Banja Luke, da su oni svoje komentare poslali, ali same komentare nisam dobila.
Nadam se da se niko nece ljutiti sto ovo pitam. Ja jedva cekam da se zakon usvoji iako mnogi kazu da nije dobar, ali mislim da je ipak mali napredak u odnosu na sadašnje stanje... Doduše, ja mislim da ce najveći problem biti sama sprovedba zakona ako se i usvoji. Nadam se da grijesim...
da, do sutra treba poslati komentare. malo se zapravo ljudi ukljucilo u sve ovo, pa cemo dobiti zakom kakav i zasluzujemo.
Na vrh Go down
t_bejbe
starosjedioci
starosjedioci
t_bejbe


Broj komentara : 173
Age : 39
Location : Sarajevo, Dobrinja
Registration date : 2007-08-09

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptyFri Oct 19 2007, 12:38

pa kod nas je nekako generalno u svemu takva situacija da svi nesto prdikuju i pricaju, a onda cekaju da neko drugi uradi sav posao za njih... Mad

ali ipak mislim da SOS treba da uradi sve sto je u njihovoj moci da posalje komentare koji ce, ako se usvoje, u buducnosti pomoci zivotinjama za cija se prava SOS i bori. na taj nacin bi trebalo i drustvo sebi da obezbijedi egzistenciju i da postigne svoj cilj. mislim da ne bi bilo pametno sada da se nesto inatimo sto se nije puno ljudi javilo da da komentar...
Na vrh Go down
http://www.nolimit.co.ba
alma
aktivisti
aktivisti



Broj komentara : 28
Registration date : 2007-08-27

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptySat Oct 20 2007, 01:18

Smatam da je zakon OK .Ulaziti u analizu svake stavke bio bi Sizifov posao.U svakoj od njih ostavljeno je prostora za kompromis tako da se mogu zadovoljiti svi (stocarstvo, industrija, selektivni odstrel, itd ). Uostalom ako je usvojen u Njemackoj ne vidim zasto ne bi bio dobar za nas ,o njegovoj nuznosti apsurdno je polemisati.
Ono sto mene brine jeste implementacija ovog zakona. Svjedoci smo cinjenice da su kod nas donesene na stotine zakona a da u dosta slucajeva drzava ne posjeduje instrumente da ih sprovede.

Sve zemlje Evropske Unije imaju Zakon o zastiti zivotinja vec desetinama godina ali i tamo imamo primjere nepostovanja istih(bio- industrija , neadekvatan transport, pokusi na zivotinjama) zato mislim da nije potrebno banalizirati stvari primjerima tipa.... i traziti dlaku u jajetu.Najbitnije da se usvoji.
Mislim da vecina gradjania podrzava zakon i zeli njegovo brzo ostvarenje ali nazalost, vlada i politicari imaju zadnju rijec. Sama cinjenica da SOS egzistira godinama bez podrske vlade govori vam mnogo. Mi kao gradjani i dio ovog drustva trebamo potpisivati peticije, izaci pred skupstinu, dati svoj glas za ova neduzna stvorenja I naravno podrzati SOS .AL
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! EmptySat Oct 20 2007, 10:36

alma (citat):
Smatam da je zakon OK .Ulaziti u analizu svake stavke bio bi Sizifov posao.U svakoj od njih ostavljeno je prostora za kompromis tako da se mogu zadovoljiti svi (stocarstvo, industrija, selektivni odstrel, itd ). Uostalom ako je usvojen u Njemackoj ne vidim zasto ne bi bio dobar za nas ,o njegovoj nuznosti apsurdno je polemisati.
Ono sto mene brine jeste implementacija ovog zakona. Svjedoci smo cinjenice da su kod nas donesene na stotine zakona a da u dosta slucajeva drzava ne posjeduje instrumente da ih sprovede.

Sve zemlje Evropske Unije imaju Zakon o zastiti zivotinja vec desetinama godina ali i tamo imamo primjere nepostovanja istih(bio- industrija , neadekvatan transport, pokusi na zivotinjama) zato mislim da nije potrebno banalizirati stvari primjerima tipa.... i traziti dlaku u jajetu.Najbitnije da se usvoji.
Mislim da vecina gradjania podrzava zakon i zeli njegovo brzo ostvarenje ali nazalost, vlada i politicari imaju zadnju rijec. Sama cinjenica da SOS egzistira godinama bez podrske vlade govori vam mnogo. Mi kao gradjani i dio ovog drustva trebamo potpisivati peticije, izaci pred skupstinu, dati svoj glas za ova neduzna stvorenja I naravno podrzati SOS .AL
daleko je ovaj nacrt od njemackog zakona. tamo su zivotinje zasticene i ustavom u istom clanu gdje i ljudi.
shvatam tvoju pragmaticnost, u situaciji kada nemamo nista........daj, sta das. takav rezon ima i stranac koji je dao zeleno svjetlo za ovakav nacrt.
kada sam mu u direktnom razgovoru postavio pitanje, zasto oni u svojoj zemlji mijenjaju zakon i zabranjuju lov sa psima na lisice i jos koje cega, nasmijao se. kao.........daleko smo mi i od toga i od novog hrvatskog zakona.
klasicna diskriminacija i ostavljanje mogucnosti da se u BiH moze raditi ono sto ne smiju raditi u svojim zemljama.
moje misljenje je, da BiH mora donosenjem najboljih zakona stititi svoje interese koji su ratom i jos koje cime, beskrajno devastirani.
Na vrh Go down
Sponsored content





NACRT ZAKONA!!!! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NACRT ZAKONA!!!!   NACRT ZAKONA!!!! Empty

Na vrh Go down
 
NACRT ZAKONA!!!!
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» U znak protesta zbog nepostivanja Zakona

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
POMOZIMO IM...!!! :: Ostalo :: Obavijesti!!!-
Idi na: