POMOZIMO IM...!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
POMOZIMO IM...!!!

S nadom da ćemo zajedno uspjeti...

HomeHome  PortailPortail  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  Login  

Hranite li ptice???

Go down 
+4
Jasmina
Dijanam
jaca
celine
8 posters
AutorPoruka
celine
aktivisti
aktivisti
celine

Broj komentara : 51
Registration date : 2007-09-28

Hranite li ptice??? Empty
KomentarNaslov komentara: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyMon Dec 24 2007, 11:37

Hranite li ptice zimi?
Ja svake godine čim padne prvi snijeg obavezno pravim hranilice za ptice. Ništa specijalno. Uzmem komad sala ili loja (bitno je da nije slano), stavim u onu mrežastu vrećicu za krompir i okačim na drvo. Ako je salo u jednom komadu, i ako niste gadljivi, može i bez mrežaste vrećice.
Uglavnom, u jednom trenutku bude i po 10 - 15 sjenica, zatim mi ponekad dodju 2 djetlića (valjda su djetlići scratch , u svakom slučaju prekrasni su!), neka mala siva ptičica (ne znam koja je to vrsta) i još neke ptičice s crvenim stomakom koje kupe po tlu što ovima ispadne. Ja uživam da ih posmatram....
Juče sam napravila i hranilicu s sjemenkama, za one ptice koje preferiraju vegeterijansku hranu Smile , pa me baš interesuje hoće li koja navratiti. Očekujem kosa, jer je prošle godine redovno dolazio, a ove godine ga nema.
Ne, ne živim u šumi Wink , ali mi je kuća okružena voćnjakom, pa tako da ima svakakvih ptičurina Very Happy.
Hranite li vi ptice? Kakve hranilice im spravljate? Kakve ptice van dolaze na gozbu?
Na vrh Go down
jaca
starosjedioci
starosjedioci
jaca

Broj komentara : 513
Registration date : 2007-08-04

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyMon Dec 24 2007, 11:39

Celine, ja sam uzivala u ovoj tvojoj temi Smile . Kod nas vidim samo golubove i vrapce
Na vrh Go down
Dijanam
starosjedioci
starosjedioci
Dijanam

Broj komentara : 403
Registration date : 2007-08-05

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyMon Dec 24 2007, 12:55

cool tema. A patke? i Miljacka i Zeljeznica su pune patkica... Ja i Bil ih hranimo stalno. Uvijek kupujemo puno vise hljeba nego nam treba jer vooooolimo patkice.
I imamo svoje dvije vrane (mi smo malo kratki sa golubovima i vrapcima) koje znaju gotovo sletiti na rame napominjuci da im nismo nista dali da jedu. Mama mi je neki dan rekla da cak bacaju nesto na prozor kada su tu, a mi ih ne primjetimo. Nije da ih volim, ali su pravo pametne. Kada ne pojedu sve, ona sakrivaju u travi ili zakopavaju. Pravo zanimljive ptice...
U maloj pastici iza stana imam jedno drvo jabuke, dedo pokojni ga posadio kada sam se ja rodila. Nikad ne uberem sve jabuke jer ptice preko zime odlaze i jedu sa drveta.
Inace ja zivim na selu tj na Ilidzi...
Na vrh Go down
http://www.animalsmatter.org
celine
aktivisti
aktivisti
celine

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyMon Dec 24 2007, 14:06

Meni su vrane malo strašne. Možda zato što nisam nikada bila u bliskom kontaktu s njima... A istina je da su pametne... Ne bih željela da mi se naviknu dolaziti iz razloga što imam i kućice za ptice u kojima se gnijezde sjenice, a vrane vole male sjenice... Pojesti, nažalost.
Sjednem na krevet, razmaknem zavjesu, pijem topli čaj i posmatram moje ptičurine - bolje od bilo kakve meditacije...
Na vrh Go down
Jasmina
starosjedioci
starosjedioci

Broj komentara : 135
Registration date : 2007-10-17

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyMon Dec 24 2007, 14:39

Moj balkon dugo je svake zime bio glavno okupljaliste golubova i vrabaca (i nazalost vrana), sve dok mama nije dala crveno svjetlo zbog proljetnih ciscenja na koja bi se nekako (sto li Boze) uvijek prije ona nakanila nego ja. Sad koristim nadstresnicu od haustora na koju mogu uvijek prosuti koju mrvu sa balkona, a kad ostane bas puno hljeba, obavezno ga izmrvim ujutro u travu oko zgrade, posebno zimi. Ponekad iznesem i zrnje na koje inace pravo polaze moj papagaj, pa pticurlija iznenadjena gozbom zacas razgrabi sve.

Na vikendici na Jablanickom mama hrani razne sumske pticice. Vecinom bas ove vrste koje je celine spomenula (BTW ona sa crvenim stomacicem se zove crvendac Smile ) i to tako sto im prospe zrnje na neko pogodno mjesto. Bas smo razmisljale o kupovini hranilice. Zna li neko gdje se ima povoljno kupiti neka u obliku mreze, po principu otpakuj-i-zakaci za sumske ptice?
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyFri Dec 28 2007, 14:46

Jasmina, hranilice imaš u OBI-ju, ali su jezivo skupe. affraid Sve to možes lako sama pripremiti: u nekakvu čvrstu masnoću pomiješaš razne sjemenke (suncokret, konoplja, proso, orasi i sl), staviš u onu mrežastu vrećicu i na drvo. Samo da nije slano...
Ja sam se malo potrudila da na netu pronađem koje to vrste ptica dolaze na moje hranilice. Znači: sjenice (2 vrste), djetlići, zebe i brzgljezi (ovog zadnjeg jedva izgovaram). Kako zadnja dva dana radim od jutra do večeri nisam imala priliku da vidim stanje, ali moji kažu da ih bude i preko 30 odjednom!!! Jednu hranilicu su već ispraznile!!! Nabavila sam fotoaparat pa ću ih pokušati poslikati i staviti ovdje slike (ako budem znala kako). Jedva čekam vikend...
Na vrh Go down
jaca
starosjedioci
starosjedioci
jaca

Broj komentara : 513
Registration date : 2007-08-04

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyFri Dec 28 2007, 23:59

celine moze li se to staviti na balkon Embarassed
Na vrh Go down
DaDa
starosjedioci
starosjedioci
DaDa

Broj komentara : 134
Registration date : 2007-08-03

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptySat Dec 29 2007, 16:42

I nasa Minnie cesto ide hraniti pticice u park, posebno golubove, vrapcice i vrane.... Naravno, uvijek se potrudi da vrapcici prvi jedu tjerajuci vrane (ili pak one nju tjeraju, posto ih se boji Very Happy ). Mada moram priznati i Minnie katkad dodje u iskusenje pa hoce i ona da njopa, al sve to ubrzo rijesimo Wink
Na vrh Go down
melsas
starosjedioci
starosjedioci
melsas

Broj komentara : 368
Registration date : 2007-11-07

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptySat Dec 29 2007, 18:46

DaDa (citat):
I nasa Minnie cesto ide hraniti pticice u park, posebno golubove, vrapcice i vrane.... Naravno, uvijek se potrudi da vrapcici prvi jedu tjerajuci vrane (ili pak one nju tjeraju, posto ih se boji Very Happy ). Mada moram priznati i Minnie katkad dodje u iskusenje pa hoce i ona da njopa, al sve to ubrzo rijesimo Wink

bravo, minnie Laughing
ja cu pokusati napraviti tu hranilicu Smile
Na vrh Go down
AriAdo
novi kolačić :)
novi kolačić :)

Broj komentara : 6
Registration date : 2007-10-10

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptySun Dec 30 2007, 01:03

Svakako da hranimo!!!! Very Happy Odlicna tema! Kao veeelikim ljubiteljima zivotinja i ptica, jako nam je stalo da im koliko-toliko pomognemo oko hrane, posebno zimi, pa tako uvijek nesto ostavljamo u dvoristu ili balkonu... MM i ja smo ponosni vlasnici dvije papigice-tigrice, pa kada god idemo njima uzimati hranu, uzmemo i nesto za vrapcice, golubove i sl. [al' dodje tu jos svakakvih ptica]. A kad se skupe da kljucaju, onda ja svoje pticice stavim na prozor i one se 'ubise' zovuci ove napolju i pricajuci s njima. To je diiiiivno za gledati... Samo naprijed, svi, cheers treba im nasa pomoc, posebno zimi, kako rekoh! (A ljeti je isto to dobro raditi s vodom, btw)
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyMon Dec 31 2007, 11:20

Hranite li ptice??? Img0036ge3

Nadam se da ću uspjeti staviti sliku...
Nema ih baš puno na slici, jer kad im se dovoljno približim da ih mogu uslikati, pobjegnu. Ovo su najhrabrije... Ili najgladnije Very Happy ...

Za Jacu: probaj, ne znam ima li sjenica u gradu, ali možda se i iznenadiš...
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla

Broj komentara : 131
Registration date : 2007-08-16

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyMon Dec 31 2007, 12:07

...slika je super! preslatke su!
i meni dolaze na prozor sjenice (par- muzjak i zenka) i golubovi ponekad...hranim ih hranom za papagaje...na zalost meni vrane ne dolaze, a ja volim vrane i gavranove- to su mi omiljene ptice...u junu 1992 pronasla sam vranu slomljenog krila (vjerovatno prilikom pada iz gnijezda- jos je bio mali), odnijela je kuci...veoma su inteligentne ptice...
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyThu Jan 03 2008, 13:17

Hranite li ptice??? Img0078ot4 - gladne smo...
Hranite li ptice??? Img0074mc1 - crvendać Very Happy
Hranite li ptice??? Img0071cy2 - meni najljepša I love you
Na vrh Go down
Jasmina
starosjedioci
starosjedioci

Broj komentara : 135
Registration date : 2007-10-17

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyThu Jan 03 2008, 14:34

Woow, prelijepe su stvarno! srculence
Na vrh Go down
melsas
starosjedioci
starosjedioci
melsas

Broj komentara : 368
Registration date : 2007-11-07

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? EmptyThu Jan 03 2008, 14:45

jao, divne su, stvarno.
da meni hoice dolaziti te tako rijetke ptice, ali jucer mi je dosao kos, ako dodje opet slikat cu ga obavezno..
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Hranite li ptice???   Hranite li ptice??? Empty

Na vrh Go down

Hranite li ptice???
Na vrh 
Stranica 1/1