POMOZIMO IM...!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
POMOZIMO IM...!!!

S nadom da ćemo zajedno uspjeti...
 
HomeHome  PortailPortail  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Kurban bajram

Go down 
+10
DaDa
jaca
celine
sofi
designerlejla
animal lover
drift_kraljica
arijana
Pitdog
mladiforum
14 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
mladiforum
aktivisti
aktivisti



Broj komentara : 16
Location : Busovača, FBiH
Registration date : 2007-12-06

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Kurban bajram   Kurban bajram EmptySat Dec 15 2007, 04:24

Svi znamo koji su obicaji vezani za Kurban-bajram, tj. klanje kurbana. Sto vi mislite o tome, i kakav je vas stav o tome opcenito?


Kurban bajram Coolte11


: komentar modifikovan dana: Thu Dec 20 2007, 12:09; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
http://www.mladiforum.clictopic.com
Gost
Gost




Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptySat Dec 15 2007, 14:05

da njih treba zrtvovati, mislim ljude.
Na vrh Go down
Pitdog
starosjedioci
starosjedioci
Pitdog


Broj komentara : 472
Age : 40
Registration date : 2007-08-22

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptySat Dec 15 2007, 14:12

pa zato ti i sluzi kurban, da zamijeni covjeka... ovi sto ih kolju trebali bi prije toga da ih grle i ljube, jer im je to zamjena za dijete.
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptySat Dec 15 2007, 14:16

ne odobravam ubijanje u ime vjere, nacije, i tako to...ja meso kurbana ne jedem
Na vrh Go down
mladiforum
aktivisti
aktivisti



Broj komentara : 16
Location : Busovača, FBiH
Registration date : 2007-12-06

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptySat Dec 15 2007, 15:27

arijana (citat):
ne odobravam ubijanje u ime vjere, nacije, i tako to...ja meso kurbana ne jedem
što je najgore, moji ga roditelji namjeravaju zaklati i ove godine )
Na vrh Go down
http://www.mladiforum.clictopic.com
drift_kraljica
starosjedioci
starosjedioci
drift_kraljica


Broj komentara : 224
Age : 31
Location : Gracanica
Registration date : 2007-11-17

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptySat Dec 15 2007, 19:54

Allah je naredio da se kolje kurban...100% znate svi da je Poslanik trebao sina zaklati ali on posalje ovna ili sta vec kao zrtvu....ali eto...
Uglavnom u mene prosle goodine roditelji klali kurban,ali nisu oni vec s nekim ljudima popola,meni je bilo zao one kravice,jos neka mlada bila...joooj
U mene mati posla plakati,ali eto...
I ta kravica se bila otrgla i posla bjezati,a mene steglo nesto..joj Boze
Meni je zao to sto rade,i ja sam rekla da to necu raditi,nek mi Allah oprosti,ali ne mogu...
Tako da ove godine necemo...i nikako vise(nadam se)
Na vrh Go down
animal lover
starosjedioci
starosjedioci
animal lover


Broj komentara : 140
Age : 42
Location : zenica
Registration date : 2007-10-02

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptySat Dec 15 2007, 20:53

Zivotinja nema izbora, nju niko ne pita zeli li biti zrtvovana u ime Allaha!Smatram suludim zrtvovati nekog drugog u svoje ime prinoseci Bogu zrtvu Mad .Ako smo vec toliko odani Bogu zrtvujmo sebe, to ne bi bilo sebicno.Covjek je najveci egoista i uvijek smisli novi nacin kako da preko tudjih ledja dodje do pozitivnih bodova Evil or Very Mad !!!Bajram ne priznajem i ne slavim ga.


: komentar modifikovan dana: Mon Dec 17 2007, 17:02; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla


Broj komentara : 131
Age : 52
Location : Tuzla
Registration date : 2007-08-16

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 12:31

...ovaj cu Bajram kao i svaki drugi proslaviti sa sojom cheers
smatram da nam je Bog dao veliki izbor i da u 21.stoljecu nema potrebe ubijati jadne zivotinjice zbog mesa...
U islamskoj magiji onaj tko se bavi time i zeli postici visi duhovni nivo mora postiti, minimalno hranu uzimati i (sto je najvaznije) NE JESTI NISTA ZIVOTINJSKOG PORIJEKLA Laughing
...a pametnima je i malo dosta...
Na vrh Go down
sofi
starosjedioci
starosjedioci
sofi


Broj komentara : 242
Age : 40
Location : Tuzla
Registration date : 2007-11-06

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 17:53

Vjernici izvinite na ovome, ali ovo je samo moje skromno mišljenje:

religija je izvor zla!
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine


Broj komentara : 51
Age : 46
Location : BL
Registration date : 2007-09-28

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 17:57

Evo mi za par dana slavimo Božić, i isto tako znam da će biti klanja na sve strane. Meni to uvijek pokvari pola onog lijepog božićnog ugođaja, i ljuti me što je centar svih tih naših praznika upravo pečeno ovo ili ono... Ja zaista ne smijem nikome ništa reći protiv toga, jer nemam pravo, nisam vegeterijanac iako se trudim jesti sve manje mesa, a pogotovo kopnenih životinja. Ovaj Božić ću istinski pokušati da ne jedem pečenicu, neka to bude moj skromni doprinos...
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 20:44

sofi (citat):
Vjernici izvinite na ovome, ali ovo je samo moje skromno mišljenje:

religija je izvor zla!

s ovim se slazem vise nego sto je moguce.

ne samo kad se radi o zivotinjama vec svakakva se sranja rade u ime vjere. sveti ratovi, ubijanje ljudi, ubijanje zivotinja, zlostavljanje zena a bogami i muskaraca...sve u ime vjere.

gadi mi se ovaj svijet
Na vrh Go down
jaca
starosjedioci
starosjedioci
jaca


Broj komentara : 513
Age : 45
Location : sarajevo
Registration date : 2007-08-04

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 20:45

Pa izgleda da je najlakše vaditi se u ime vjere. Mad
Na vrh Go down
DaDa
starosjedioci
starosjedioci
DaDa


Broj komentara : 134
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-03

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 21:18

Da al morate razumjeti, da te ratovi i mrznju ne podrzava niti u njoj pise ni u jednoj svetoj knjizi, nego su ljudi ti koji je siju i sire, s toga ne mozemo vjeru okrivljivati za to...
A sto se tice obicaja veznih za Bajram, u ovom slucaju za Kuraban Bajram, moram reci da i ne vidi poentu tog cina, a to je da nahranis siromasne, podijelis s osobama koje nemaju. A i bila bih licemjerna kad bih se sad nesto protivila ovome, a jedem meso, kao sto mogu vidjeti i vecina forumasa.
Na vrh Go down
sofi
starosjedioci
starosjedioci
sofi


Broj komentara : 242
Age : 40
Location : Tuzla
Registration date : 2007-11-06

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 21:51

Pa, onda fino, umjesto da se ubije životinja, za taj novac se kupi hrana i podijeli siromašnima...Isti klinac.
Na vrh Go down
sofi
starosjedioci
starosjedioci
sofi


Broj komentara : 242
Age : 40
Location : Tuzla
Registration date : 2007-11-06

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 21:57

I ne vadim se ja u ime ničega i ničije, osim u svoje. shinesmile
A o religiji koja za siromašne nalaže klanje, ne bih više, jer je ovo forum na kojem bi se trebalo pisati o životinjama...
S druge strane, ja sam žena - a kao takvu me kur`an tretira kao BUKVALNO I DOSLOVNO - muževljevu njivu. Kraj priče.
Na vrh Go down
sofi
starosjedioci
starosjedioci
sofi


Broj komentara : 242
Age : 40
Location : Tuzla
Registration date : 2007-11-06

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 21:59

HAHAHAHAAAAAAA, pade mi na pamet:
Dunja, daj nam topic - BEZ CENZURE, MISLIM DA BI NAS PUNO IMALO ŠTA ZA REĆ...naravno, ne mislim sad na ovo vezano za religiju, nego neke druge stvari....
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 22:02

bez obzira dada, zao mi ej sto cu sada malo bogohuliti ali, bog ne zivi na zemlji, i ljudi svakako prevode te rijeci svetih knjiga i koriste ih kao izgovor za stvari koje rade.

druga stvar, sto se tice te podjele siromasnima, super, ali isti efekat bi postiglo i kad bi otisli i kupili im hrane i podijelili. a treca stvar, isto tako vezana za ovo - znamo svi da se to ne dijeli siromasnima, nego najblizim rodjacima i tako, tako da je to odma fulilo svoju svrhu.

Citat :
a kao takvu me kur`an tretira kao BUKVALNO I DOSLOVNO - muževljevu njivu.

i ne samo kur'an. u svim religijama je to tako. ili barem u vecini. zena nema nista vecu ulogu ni u hriscanstvu (pa ubijali su sve zene koje su malo slobodnije govorile pod izgovorom da su VJESTICE), a mislim da i judeizam ima nesto slicno :S

i zar nije pricaona podforunm za svakakve price, a ne samo o zivotinjama?
Na vrh Go down
DaDa
starosjedioci
starosjedioci
DaDa


Broj komentara : 134
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-03

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 22:07

Bez obzira, niko od nas nema pravo da komentarise bilo koju vjeru ili obicaje vezene za njih... ili ti se svidja ili ne... svoja ubjedjenja zadrzimo za sebe... znate onu vjeruj u svoje, postuj tudje
Na vrh Go down
drift_kraljica
starosjedioci
starosjedioci
drift_kraljica


Broj komentara : 224
Age : 31
Location : Gracanica
Registration date : 2007-11-17

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyMon Dec 17 2007, 23:45

Ubit ce vas Bog... Laughing tobe jarabi s cim se ja salim...
Necu vise...ma ne i meni je zao zivotinjice ja sam jednom oplakala...a svaki put kad ustanem na Bajram nekako mi skroz zezne dan... Sad
Na vrh Go down
sofi
starosjedioci
starosjedioci
sofi


Broj komentara : 242
Age : 40
Location : Tuzla
Registration date : 2007-11-06

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyTue Dec 18 2007, 11:48

Zašto nemamo pravo da komentarišemo religije?
Zar nemamo pravo iznositi svoje mišljenje?
Naravno, iznošenje mišljenja ne znači da nekoga vrijeđamo!
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine


Broj komentara : 51
Age : 46
Location : BL
Registration date : 2007-09-28

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyTue Dec 18 2007, 13:20

Religije same po sebi nisu ni dobre ni loše...
Problem je što ljudi često koriste religiju kao pokriće za loše stvari koje čine i sredstvo za postizanje nekih ciljeva, zatim se mnoge stvari zapisane u svetim knjigama pogrešno i olako tumače, a najčešće većina ljudi iz religije uzme samo onaj mali dio koji mu odgovara. Živjeti po pravilima bilo koje religije nije lako i zahtijeva puno odricanja, strpljenja, ljubavi i praštanja. Pošto je sve to jako teško, većina ljudi iz religije uzima samo one "lakše" dijelove - slavlja, molitve, klanjanja i sve ono oko čega se ne moraju puno truditi.
Poenta ovog što sam napisala je da nije kriva religija što se životinje kolju za Bajram i Božić, nego ljudi koju su saželi svoju vjeru i vjerovanje u taj čin. A većina je takvih.
Na vrh Go down
DaDa
starosjedioci
starosjedioci
DaDa


Broj komentara : 134
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-03

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyTue Dec 18 2007, 13:59

sofi (citat):
Zašto nemamo pravo da komentarišemo religije?
Zar nemamo pravo iznositi svoje mišljenje?
Naravno, iznošenje mišljenja ne znači da nekoga vrijeđamo!

Iznosi ti svoja misljenja, al nemas pravo da osudjujes necija vjerovanja i obicaje... To ti niko ne daje za pravo
Na vrh Go down
alma
aktivisti
aktivisti



Broj komentara : 28
Registration date : 2007-08-27

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyTue Dec 18 2007, 14:00

Religija kao forma spiritualnog, osjecaja misli vezane za znacenje zivota je mnogo komplexniji pojam. Iznosenje individualnih znacenja i generalizacije tipa nisu potrebne.Mozda za nekoga zena predstavlja njivu ali za Jordanskog kralja , zena ima i druga znacenja. Princeza Rania je poznata po humanosti i svom doprinosu vezano za ljuddsku problematiku. Naravno da ljudi iznose i interpretiraju pojmove i znacenja iz vjerskih knjiga na svoj nacin, zato i postoje VJERNICI i vjernici.
Kurban bajram zbog njegovog cina za pobornike prava zivotinja nije praznik s obzirom da veliki broj zivotinja strada BAS na taj dan.A nije li svaki dan kurban bajram na ovoj lijepoj planeti.Da nebi trebali da se okrenemo bio- industriji i njenim zivotnim opredjeljenjem iili nevidimo stvari duze od naseg nosa. AL
------------------------------------------------------------------------------
VEGETARIJANSTVO-NE BUDITE NEODLUCNI , SPASITE NEDUZNE ZIVOTE
Na vrh Go down
jaca
starosjedioci
starosjedioci
jaca


Broj komentara : 513
Age : 45
Location : sarajevo
Registration date : 2007-08-04

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyTue Dec 18 2007, 14:07

A nije li svaki dan kurban bajram na ovoj lijepoj planeti.Da nebi trebali da se okrenemo bio- industriji i njenim zivotnim opredjeljenjem iili nevidimo stvari duze od naseg nosa.


Alma sve super
Upravo tako. Kurban bajram je svaki dan
Na vrh Go down
sofi
starosjedioci
starosjedioci
sofi


Broj komentara : 242
Age : 40
Location : Tuzla
Registration date : 2007-11-06

Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram EmptyTue Dec 18 2007, 14:09

DaDa (citat):
sofi (citat):
Zašto nemamo pravo da komentarišemo religije?
Zar nemamo pravo iznositi svoje mišljenje?
Naravno, iznošenje mišljenja ne znači da nekoga vrijeđamo!

Iznosi ti svoja misljenja, al nemas pravo da osudjujes necija vjerovanja i obicaje... To ti niko ne daje za pravo

Nisam ja ničija vjerovanja osudila. Nisam se nikome obratila, niti rekla da ne treba poštovati običaje. Samo sam citirala odnosno parafrazirala, svetu knjigu islama, koja kaže da se ženu treba tretirati kao njivu - dok je njiva plodna brini o njoj, a onda kad više ne bude, nešto na fazon- šutni je.
Fino i jasno piše, nisam ja kriva što vjernicima pojedine stvari koje im vjere nalažu ne štimaju.
Na vrh Go down
Sponsored content





Kurban bajram Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram Empty

Na vrh Go down
 
Kurban bajram
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Bajram
» POKLONI ZA BAJRAM
» Bajram Serif Mubarek Olsun

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
POMOZIMO IM...!!! :: Ostalo :: Pričaona-
Idi na: