POMOZIMO IM...!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
POMOZIMO IM...!!!

S nadom da ćemo zajedno uspjeti...

HomeHome  PortailPortail  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  Login  

vegetarijanstvo

Go down 
+14
ToLive4
sofi
Aida_maca
tinchy
alma
celine
Darius_Maximus
t_bejbe
designerlejla
D.
Hitman
Dijanam
Pitdog
animal lover
18 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
sofi
starosjedioci
starosjedioci
sofi

Broj komentara : 242
Registration date : 2007-11-06

vegetarijanstvo - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 5 EmptyThu Jan 03 2008, 23:35

A ovo MORAM da podijalim s vama..
Nova godina!!!Malo društvo i tone i tone mesa.
Ja si kupila sojine odreske i ribu - "uživala" u društvu. Međutim, društvo je izgleda imalo potrebu samo da uživa u mesu.
I, nakon nekog vremena krene priča tipa, "kako je ova mala prasica bila slatka"..."I ovo tele - garant se bojalo kad su ga klali"...
Pošto sam već bila poprilično pijana, odem u drugu sobu i rasplačem se, žaleći što sam čovjek.
Kad je počelo o hrani koja se trza na tanjuru i o tome kako bi to oni voljeli probati ( a sve kao zajebavanje mene), ja poludim i počnem se svađati i vrištati i psovati Smile. Deset minuta, barem se meni tako činilo, bila je tišina. I onda se se izvinili. Nisam otišla zbog momka, iako je malo falilo.

Sutradan je ostalo na kile mesa. A moji su malci, kao i pred Novu godinu, opet dobili obroke za nekoliko dana.Smile
I nisam mogla ne reći im - glupani, koliko ste mesa kupili, koliko ga je ostalo, a koliko djece odraste a da to nikad nema za ručak!
Na vrh Go down
jaca
starosjedioci
starosjedioci
jaca

Broj komentara : 513
Registration date : 2007-08-04

KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 5 EmptyFri Jan 04 2008, 11:16

ja sam takodjer okrenula se soji. Sofi, da samo vidis kako je dobra sarma. njami
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine

Broj komentara : 51
Registration date : 2007-09-28

KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 5 EmptyFri Jan 04 2008, 11:19

Draga Sofi, mogu samo zamisliti kako ti je bilo...
Ljudi su skloni ismijavati i ponižavati sve ono što se razlikuje od njihovih uvjerenja. Već sam negdje rekla da najveći problem s kojim se ljubitelji životinja (ne samo vegeterijanci, a mislim da je njima još i najteže) susreću jeste upravo nerazumijevanje i podsmijeh drugih ljudi počev od najbliže rodbine pa do potpunih neznanaca. Valjda je to nešto što će nas pratiti dok živimo...
Ja sam isto meso svela na minimum, što je bilo jako teško tokom ovih praznika, i nadam se da ću ga jednom zauvijek prestati jesti. Stvarno mi je to velika želja. Kad god jako izgladnim imam osjećaj da se samo od mesa mogu najesti i tad pokleknem.
Valjda treba postepeno i ja u glavi stalno vrtim taj film: da sjedim s društvom u nekom lijepom restoranu, hrana miriše, svi naručuju šnicle i odreske, a da ja kažem: ja sam vegeterijanac, ja ću gljive i bareno povrće....
Na vrh Go down
jaca
starosjedioci
starosjedioci
jaca

Broj komentara : 513
Registration date : 2007-08-04

KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 5 EmptyFri Jan 04 2008, 11:20

da, kad si vec spomenula gljive. mislim da bi i one mogle biti dobar dodatak tvoj prehrani Sofi
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla

Broj komentara : 131
Registration date : 2007-08-16

KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 5 EmptyFri Jan 04 2008, 11:21

Bravo Sofi, ta odluka ti je za svaku pohvalu Like a Star @ heaven
samo nastavi tako sunny
...
vjerujem da ti je bilo tesko za Novu godinu, nekad sala predje svaku granicu i postane uvreda...to ce tvoji prijatelji vremenom i shvatiti i prihvatiti tvoju odluku za vegeterijanstvo...ne brini, sve ce doci na svoje mjesto.
(svi smo imali slicna iskustva...svijest ljudi u nasoj zemlji treba da se mijenja; bit ce potrebno mnogo truda, edukacije, ali vjerujem da ce doci do poboljsanja...)
Na vrh Go down
Dijanam
starosjedioci
starosjedioci
Dijanam

Broj komentara : 403
Registration date : 2007-08-05

KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 5 EmptyFri Jan 04 2008, 11:49

mislim da je tajna u zbunjivanju. Ako protivnika (ne-demokraticnog mesojeda) zbunite i pripremite nesto sto je ukusno (muffins, kiflice slane i slatke itd, umak od susenog seitana...) i samo lezerno ostavite na stolu, ne pricate o hrani, sigurno ce probati. Mi smo za Dan zahvalnosti pripremili veganski rucak za moju porodicu (16 kom), i niko nije skontao da seitan nije meso
Smile
na kraju dana, ko te voli on ce te i razumjeti bas kao sto ce ti dolaziti kuci ako imas psa samo onaj ko te voli. Moja tetka je za bozic maksuz pripremila vegansku hranu za Scotta. I baba ce mozda kada shvati da PILECA PRSA JESU MESO Smile
vazno je samo ignorisati i smjeskati se, ti sto upiru cesto prestanu jer ako se smjeskas nemaju sa kim da se svadjaju...
Na vrh Go down
http://www.animalsmatter.org
Jasmina
starosjedioci
starosjedioci

Broj komentara : 135
Registration date : 2007-10-17

KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 5 EmptyFri Jan 04 2008, 13:29

Ovdje si definitivno u pravu Dijanam. Neki ljudi vegetarijanska jela probaju samo na foru (a desi se da im se stvarno svide, zasto i ne bi?). To je neka vrsta predrasude. Ja se npr. jezim od pomisli na morske plodove (lignje, rakove, skoljke, hobotnice), i iako me zanima kakvog su okusa, tesko se odlucim da ih probam. Zapravo, ako imam izbora, najcesce cu jesti nesto drugo. Vjerovatno neki ljudi tako gledaju na vegetarijanska jela.

Najvaznije je po meni da se postuju razlicitosti. Ako si ti vegetarijanac ili vegan, a neko ti neko uprkos tome (dakle kad je upoznat s tom cinjenicom) servira meso - to je cisto nepostovanje tvoga izbora. Ono "ma to je neka njena/njegova fiks ideja, proci ce je/ga kad vidi kako je fino ovo meso" je najcesca pojava u nasem drustvu, jer ljudi nisu spremni prihvatiti, a jos manje postovati razlike. (Pogledajte npr. kakva je situacija sa postovanjem nepusaca, iako njih ima daleko vise nego vegetarijanaca/vegana.) Onda kad naucimo da svi nismo isti i na kraju krajeva, da i ne trebamo biti, kad shvatimo da postojanje drugacijeg nije atak na nase, onda cemo kao narod i kao drustvo imati mnogo manje problema nego danas. Samo, nece biti tako skoro po mom misljenju...
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla

KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 5 EmptyFri Jan 11 2008, 12:59

..i jos malo o vegeterijanstvu...
Laughing Vegetarijanci imaju za 20% nižu stopu mortaliteta iz svih uzroka, što znači da žive dulje i ne razbolijevaju se često.
Radi taloženja pesticida, teških metala i ostalih otrova iz krme u tijelu životinja, dolazi do koncentracije čak do 14 puta veće primjerice pesticida u mesu i 5,5 puta u mliječnim proizvodima u odnosu na povrće.
Vegetarijanci su za 40% manjoj opasnosti od raka. To je zbog visokog unosa vitamina.
Uzrok osteoporoze (gubitak kalcija iz kostiju) u velikoj mjeri je sadržaj sumpora u mesu i protein casein u mlijeku koji uzrokuje gubitak kalcija putem urina. Države u kojima se najviše koriste mesni i mliječni proizvodi imaju najveći stupanj bolovanja od osteoporoze i drugih bolesti kostiju.
Neke od bolesti za koje se zna da je mesna prehrana većinski uzročnik su: visoki krvni tlak, bolesti srca, problemi s cirkulacijom, reumatizam, kostobolja, neurodermatitis te neke vrste raka.
Prilikom 'umiranja' životinje proizvode velike količine raznih vrsta hormona (npr. adrenalin) koji se, kao i svi ostali otrovi, prenose na osobu koja
Na vrh Go down
designerlejla
starosjedioci
starosjedioci
designerlejla

KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 5 EmptyTue Mar 18 2008, 14:51

Hrana buducnosti- pogledajte ovaj link sunny
www.futurefood.org
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: vegetarijanstvo   vegetarijanstvo - Page 5 Empty

Na vrh Go down

vegetarijanstvo
Na vrh 
Stranica 5/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5