POMOZIMO IM...!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
POMOZIMO IM...!!!

S nadom da ćemo zajedno uspjeti...
 
HomeHome  PortailPortail  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 kastracija

Go down 
+4
celine
Hitman
tinchy
maya_o
8 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
maya_o
aktivisti
aktivisti
maya_o


Broj komentara : 18
Age : 37
Location : sarajevo
Registration date : 2007-09-16

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: kastracija   kastracija EmptyWed Oct 03 2007, 23:25

danas sam kastrirala svog medu. veterinar mi je rekao da nije rano, a pas ima 6 mjeseci. citav dan je tuzan i place. nadam se da ce proci i da ce mali opet biti veseljak kao prije. sta vi mislite o tome? da li kastriranje moze veselog psa totalno promijeniti? ili je to samo faza?
Na vrh Go down
tinchy
starosjedioci
starosjedioci
tinchy


Broj komentara : 645
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-01

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyWed Oct 03 2007, 23:44

Kastracija mužjaka je kirurško odstranjivanje oba testisa pod anestezijom. Skrotum ostaje prazan i pas više ne proizvodi muške hormone što mu onemogućuje oplodnju. Operacija ne traje dugo i pas se vraća kući isti dan. Optimalno vrijeme za kastraciju je nakon 6-og mjeseca starosti kad se oba testisa spuste u u skrotalnu vreću. Monohridni psi (psi sa jednim testisom) i kriptohridni psi mogu rasplođivati i zato je kastracija preporučljiva jer se takve mane nasljeđuju i kao takvi, psi se ne smiju koristiti za rasplod.

Kastracijom dobivate više «obiteljskog ljubimca», eliminirate teritorijalno obilježavanje kao što je dizanje noge na svako stablo i objekt, čak i u kući te lutanje i bježanje za kujama koje se tjeraju. Sa zdravstvenog aspekta, kastracija je povoljna jer smanjuje izglede za pojavu tumora testisa (čest kod starijih pasa), tumora prostate te tumora u analnoj regiji. Kastracija pridonosi smirivanju ponekad agresivnih ili preaktivnih pasa.

Agresija se može smanjiti ne samo prema ostalim psima u okolini nego i prema ljudima. Suprotno uvriježenom mišljenu, kastrirani psi neće postati debeli. Svaki pas treba kretanje i dobro izbalansiranu prehranu (baš kao i ljudi), a prejedanje i debljina ovise o vlasniku koji je odgovoran za prehranu i težinu psa. Kako pas stari, manje se kreće i potrebno mu je manje hrane. Šanse za duži život se povećavaju kastracijom. Ukoliko ga pravilno hranite, vaš pas se neće udebljati i postat će pravi kućni ljubimac. Sjetite se da su svi policijski, vojni psi i psi vodiči slijepih kastrirani, a da su izvrsni radni psi i uravnotežene životinje. Na kraju, tu je tisuće neželjenih pasa koji lutaju. Zato, ako ne razmišljate ozbiljno uzgajati pse, svog psa kastrirajte.

Ivana Pilić, dr.vet.med


Preuzeto sa http://www.inet.hr/~veterine/kastracija_muskih_pasa.htm
Na vrh Go down
http://www.sossarajevo.blogger.ba
maya_o
aktivisti
aktivisti
maya_o


Broj komentara : 18
Age : 37
Location : sarajevo
Registration date : 2007-09-16

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyWed Oct 03 2007, 23:58

super! sve informacije na jednom mjestu. sad mi je lakse:). samo me zanima jos jedna stvar, a to je: da li se moze promijeniti ponasanje psa u smislu da postane agresivniji ili nedrustven? ako je bio dobar prije kastracije, moze li postati los? da li ce i dalje biti razigran ili ce izgubiti volju za igrom?
Na vrh Go down
tinchy
starosjedioci
starosjedioci
tinchy


Broj komentara : 645
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-01

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyThu Oct 04 2007, 00:00

Uticaj kastracije na ponašanje životinje

Kastracija je operativni zahvat koji mužjaci uglavnom lako podnose i od koga se brzo oporavljaju. Kastracija ne menja karakter i radne osobine životinje.

Preuzeto sa http://www.vetnovak.co.yu/vise.asp?clanak=57
Na vrh Go down
http://www.sossarajevo.blogger.ba
maya_o
aktivisti
aktivisti
maya_o


Broj komentara : 18
Age : 37
Location : sarajevo
Registration date : 2007-09-16

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyThu Oct 04 2007, 00:04

ogromna hvala!!!! Very Happy
Na vrh Go down
tinchy
starosjedioci
starosjedioci
tinchy


Broj komentara : 645
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-01

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyThu Oct 04 2007, 00:06

maya_o (citat):
ogromna hvala!!!! Very Happy

Ma nema na cemu bounce Tu smo da se pomazemo medjusobno.. Ako ti sta zatreba samo pitaj sve super
Na vrh Go down
http://www.sossarajevo.blogger.ba
Gost
Gost




kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyThu Oct 04 2007, 00:10

apsolutno ti ne moze postati agresivan!
Na http://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=68 mozes pronaci sve sto te interesuje
:bravo:
Na vrh Go down
tinchy
starosjedioci
starosjedioci
tinchy


Broj komentara : 645
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-01

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyThu Oct 04 2007, 00:11

Ewo i Lara je uvijek tu.. Spremna za akciju Smile Smile
Na vrh Go down
http://www.sossarajevo.blogger.ba
Hitman
starosjedioci
starosjedioci
Hitman


Broj komentara : 364
Age : 38
Registration date : 2007-08-02

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyThu Oct 04 2007, 00:11

Lara 1182 jeponovno aktivna Laughing
Na vrh Go down
Gost
Gost




kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyThu Oct 04 2007, 00:13

znate mene bounce
Na vrh Go down
maya_o
aktivisti
aktivisti
maya_o


Broj komentara : 18
Age : 37
Location : sarajevo
Registration date : 2007-09-16

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyThu Oct 04 2007, 08:48

i evo... dan nakon kastracije. vec bolje hoda, maloprije je trazio da ide van. ali barney, koji je inace pero-zdero, odbija da jede. nece ni iz ruke. popije malo vode i to je to.
Shocked
Na vrh Go down
Gost
Gost




kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyThu Oct 04 2007, 12:32

pa moras ga shvatiti, on je u velikim bolovima.
Niko nije ni rekao da ce pas odmah nakon kastracije poceti skakati kao da se nista nije desilo.
Daj mu vremena, neka pije tecnost da ne dehidrira, skuhaj mu omiljenu hranu, recimo piletinu.
Znam kad mi se Mima otrovala, 3 dana nakon toga je zivjela bukvalno na vodi, caju i skoro 3 grama hrane dnevno.
Vidjeces da ce mu biti bolje cim ga manje bude boljelo.
Na vrh Go down
celine
aktivisti
aktivisti
celine


Broj komentara : 51
Age : 46
Location : BL
Registration date : 2007-09-28

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyFri Mar 07 2008, 13:55

Može li mi neko odgovoriti da li je prekasno kastrirati psa koji je star 3 godine?
Sinoć kad sam došla kući zatekla sam svog cuku kako leži, nije ni ustao kad sam došla i odmah sam znala da je bolestan. Poslije su mi moji rekli da je takav čitav dan i da ništa nije jeo. Danas ga je tata odveo veterinaru i rečeno je da ima upalu testisa i temperaturu. Dobio je inekciju i sad kod kuće leži. Ja sam svojima predlagala da ga kastriramo, ali njima je to suviše okrutno i ne žele da čuju za to, tako da tata danas veterinara nije ni pitao. Ja ne znam da li ova upala ima veze s tim, ali sam definitivno nakon ovoga odlučila da ga odvedem na kastraciju samo ne znam da li je prekasno.
Ako maya_o (ili neko ko je kastrirao svog cuku) može reći kako je njen cuko sad? Koliko mu je trebalo da se u potpunosti oporavi? Ima li kakvih promjena u ponašanju? Hvala puno
Na vrh Go down
Nosty
aktivisti
aktivisti
Nosty


Broj komentara : 18
Age : 39
Location : Sarajevo
Registration date : 2008-01-23

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyMon Mar 24 2008, 20:04

Da li neko zna koliko kosta kastracija za psa, ovdje u Sarajevu?
Da li bi zadrzali psa dan, dva nakon kastracije? Cini mi se da mi je to neko spominjao...
I kako i koliko traje oporavak?
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyTue Mar 25 2008, 01:54

ja se o ovome premisljam vec 2 mjeseca.

stanje sa mojim pekinezerom je postalo NEPODNOSLJIVO. jedino sto me sprijecava da ga ne vodim na kastraciju je to sto mi ga je nekako zao.

on je u zadnje vrijeme postao toliko AGRESIVAN prema svemu sto se pomjera (osim prema mojoj sestri, nju voli). ko god krene da pomazi kanza (d maltezera) ostaje bez ruke (ne mislim bukvalno al vilija moram bas ono DRZAT svim snagama da ne ujeda ljude). prema drugim psima je UZASAN, kanzo bi se igrao sa svima, ali vili jednostavno ih MRZI.

poceo je po kuci da piski, nekontrolisano, i ponekad cak i iz inata...ako ga ja sklonim od kanza, on se popiski. a od kanza ga sklanjam jer je poceo da ga zaskace ko na zenku...

de ljudi, dajte me malo savjetujte...ja mislim da bi mi ovo bila najpametnija stvar da uradim, ponasanje pekinezera se ne moze nicim drugim korigovat (raspitala sam se)... svi predlazu bas kastraciju, cak i veterinar dole na stupu...

ne znam (ko sto larica kaze) NISAM PAMETNA. mene sprijecava ovo moje da mi ga je zao...

a dalje, kad bih se odlucila za ovo, de mi recite, ko je najbolji za to...je li haris? i koliko to kosta, cisto da znam...

edit: i da, vili ima malo manje od tri godine... hoce li se ista promjeniti?

jos jedan edit: ja nekako mislim da jos uvijek ima nade (ako nema sama sam sebi kriva jer sam to odlagala) jer kad ga naruzim jos uvijek se izvinjava, i jos uvijek sagne glavu jer zna da je uradio nesto lose...
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyTue Mar 25 2008, 14:07

Nosty (citat):
Da li neko zna koliko kosta kastracija za psa, ovdje u Sarajevu?
Da li bi zadrzali psa dan, dva nakon kastracije? Cini mi se da mi je to neko spominjao...
I kako i koliko traje oporavak?

evo ja sam se malo raspitala sad, jer hocu i ja svoje (na kraju sam se odlucila obojicu kastrirat - sto je sigurno, sigurno je)

operacija je rutinska, traje oko pola sata, pas isti dan ide kuci
kosta (bar ovdje u vogosci) 20KM. sumnjam da to nije svugdje isto.

eh sad, veterinar kojeg sam ja na kraju dobila je Stanislav Radovic (il Radovljanovic, nisam sigurna, nisam cula dobro...) Moze bit da je i Radosavljevic.

Jel zna neko o kome se radi? Meni je fino zvucao, kao da zna o cemu prica Very Happy. Onaj drugi sto sam ga zvala mi je bio grozan...sav se spetljo...

elem kaze nije frka sto ima 3 godine vili, nije jos kasno, il barem nije prekasno...
Na vrh Go down
Gost
Gost




kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyTue Mar 25 2008, 19:43

Arijana znam kako se osjecas.
nekad ti toliko dopi*di takvo ponasanje da bi ga najradje iste sekunde odvela na kastraciju, a onda ga pogledas i bude ti ga zao...

Meni je minnie dobila tjeranje prije 3 dana, jucer sam je vodila da upozna muza, ja cu je pariti (valjda ce dati) i onda cu je sterilisati...
Postala je nemoguca, drma je PMS u 16, najgore sto se pocela svadjati sa psima s kojima se nikad dosad nije svadjala....

5 dana cu biti lose zbog toga, ali cu prezivjeti, bas kao i ona.
Na vrh Go down
Gost
Gost




kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyTue Mar 25 2008, 19:45

treba se raspitati koliko je kod Harisa....
Pitacu ovog komsiju, on je svoju Kleu sterilisao kod njega, kaze samo se jedan dan probudio, odveo je vetu, tako da se nije premisljao, i kaze da mu nije zao.
Oporavila se jako jako brzo i skace i divlja kao prije yahoo
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyTue Mar 25 2008, 19:52

aaaa bice malih minicaaaa (mozda) Very Happy

sto se harisa tice, zar on to radi? mislim prije jest, dok je bio na faxu, al zar sad ima uslove da vrsi operacije? ugl, ako je to slucaj, ja cu onda 100% kod harisa, nebitno sto sam vec kod ovog dogovorila (a vidis, trebala sam nazvat samo harisa neg izgubila broj NIGDJE GA, sjecam se nekakvih puno 1 i 3 :S)...meni haris naj naj naj, al sam nekako pretpostavila da ne moze kod njega...bog zna zasto...

elem, ako ne kod harisa, ovo je dogovoreno jos da se cujemo u cetvrtak pa ak sve bude po planu u petak ujutro da ih kastrira - obojicu (duse moje lijepe uskoro kastrirane)
Na vrh Go down
Nosty
aktivisti
aktivisti
Nosty


Broj komentara : 18
Age : 39
Location : Sarajevo
Registration date : 2008-01-23

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyWed Mar 26 2008, 00:13

Hvala cheers

Hitman mi je bio najbrzi Wink

Nesto mi to cudno 20 KM? Shocked

Samo?!
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyWed Mar 26 2008, 00:28

Nosty (citat):
Nesto mi to cudno 20 KM?

i meni

al tako rece onaj
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyWed Mar 26 2008, 13:58

evo sad sam harisa zvala, danas u tri se kastriramo (ovo sam ja solidarna s cukama), i on kaze nije to nis posebno, rutinska operacija, a cijena nije 20 KM vec 75KM.

et tak.
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyWed Mar 26 2008, 20:41

oko 5 smo dosli kuci, od danas smo svi curice u kuci.

vili je sav nekakav isto nista, pekmez pravi, a kanzo je iako je on drugi na redu bio jos u autu na noge ustao. vili jos ne moze, valjda gdje je manji, pa ga pravo drmnulo?

haris im je stavio nekakav konac sto se sam razgradjuje tak da ne moramo ic ponovo.

kanzo dramatizira maksimalno.....
Na vrh Go down
Gost
Gost




kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyWed Mar 26 2008, 22:43

curice malene srculence
znaci nije to nista strasno????

a bice valjda beba Smile))
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija EmptyWed Mar 26 2008, 22:55

LaRa.2311 (citat):
curice malene srculence
znaci nije to nista strasno????

a bice valjda beba Smile))

ma dobro, sveukupno je jako stresno (bar za mene, a ne sumnjam i za njih) kad sam ih vidjela onako uspavane i ono...ma uzas.

mescini on rece da zenkama koje su zdrave, vadi samo jajnike.

ugla, sad su se skroz probudili, ali vili STALNO lize ranu, ne znam dal da ga pustim il da mu ne dam... zalijepicu mu kakav flaster preko, jel smijem to :S?
Na vrh Go down
Sponsored content





kastracija Empty
KomentarNaslov komentara: Re: kastracija   kastracija Empty

Na vrh Go down
 
kastracija
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Akcija kastracije

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
POMOZIMO IM...!!! :: Ostalo :: Veterinarski savjeti-
Idi na: