POMOZIMO IM...!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
POMOZIMO IM...!!!

S nadom da ćemo zajedno uspjeti...

HomeHome  PortailPortail  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  Login  

Kako svladati strah od pasa

Go down 
2 posters
AutorPoruka
Hitman
starosjedioci
starosjedioci
Hitman

Broj komentara : 364
Registration date : 2007-08-02

Kako svladati strah od pasa Empty
KomentarNaslov komentara: Kako svladati strah od pasa   Kako svladati strah od pasa EmptyFri Sep 28 2007, 00:42

Maza, ljupka kujica američkog buldoga leži pred nama na otiraču i hrče dok spava. Da nema ritmičkog podizanja grudnog koša i začuđujuće dubokog zvuka koji ispušta dok sanja, doimala bi se kao plišana igračka. Za razliku od kućnog psa koji ne registrira pokrete oko sebe, moja prijateljica uplašeno reagira na svaki zvuk, svaki pokret u stanu. Nikad je pas nije napao, nije bila svjedokom psećeg ugriza, ali ne može si pomoći. Strah je jači od nje i ne uspijeva se s njim suočiti.

Kinofobija ili strah od pasa nije rijetkost. Mnogi odrasli ljudi svjesni su da je takav strah pretjeran i nerazuman, ali ga ne uspijevaju svladati. U urbanim sredinama nije moguće baš svaki put prijeći na drugu stranu ulice kako se ne bi susreli s psom ili izbjeći posjet ljudima koji žive sa svojim četveronožnim ljubimcima. Jaka potreba izbjegavanja suočavanja sa strahom ili tjeskobom, iako ne uzrokuje potpunu nemogućnost funkcioniranja, može izazvati teškoće u svakodnevnom životu.
Specifične fobije, poput straha od mogućeg ugriza pasa, kvalificiraju se kao tjeskobni poremećaji čiji je uzrok traumatski događaj, ali mogu nastati i bez nekog očitog uzroka. Iako je posjet liječniku neophodan kada su simptomi fobije vrlo ozbiljni, većina osoba koje pate od tog poremećaja uspijevaju živjeti s njima, a oni koji se dodatno potrude mogu razviti kontrolu nad svojim mislima i osjećajima. Riječ je o desenzibilizaciji koja je usmjerena na promjenu načina razmišljanja, a time se mijenja i način djelovanja.

Prije svega potrebno je usmjeriti tijek misli. Nije pas taj koji uzrokuje strah, već naša razmišljanja o psu. Ljudi često uvjeravaju djecu kako pse treba izbjegavati jer nikada se ne može sa sigurnošću znati hoće li pas nekoga ugristi. Takve izjave su zapravo mit koji hrani strah. Istina je da će rijetko koji pas ugristi. Napast će vas ako napravite nešto što će ga ozlijediti, ako je treniran da bude napadač, kada boluje od neke bolesti koja ga muči ili je zlostavljan od ljudi. Ako počnete promatrati psa kao prijateljsko biće koje se hoće igrati, takve misli držat će vas mirnima i opuštenima. Usmjerite pozornost i na sprječavanje mišićne napetosti i učenje tehnike pravilnog disanja radi opuštanja u stresnim situacijama.

Postupno druženje s psima u kontroliranom okruženju pomoći će u svladavanju straha. Imate li prijatelja s dobro odgojenim psom? Za početak bit će dovoljno upoznavanje s malim prijateljskim psima. Ne stoga što su mali psi bolje naravi od velikih, već zato što ih ljudi doživljavaju kao manje opasne.

Ne morate pse doticati niti imati bilo kakvu interakciju. Dovoljno je da sjednete u blizini i navikavate se na njihovo prisustvo. Istovremeno trebate biti svjesni da pas uvijek može osjetiti strah ili odbojnost.

Pomoći će vam i posjeti kvalificiranim radnicima sa životinjama i susreti s različitim pasminama kako bi se osjećali ugodnije u njihovoj blizini. S vremenom će se javiti potreba za fizičkim kontaktom. Jednom kada se osjetite sigurno u njihovom prisustvu, tada ih pokušajte dodirnuti ili im pružiti neku od psećih poslastica. Za svaku osobu iskustvo je drugačije, jednako kao i vrijeme potrebno za svladavanje straha. Nema garancije da ćete se osjećati potpuno slobodno u blizini pasa, ali bit ćete u mogućnosti ostvariti pozitivan odnos s mnogim kućnim ljubimcima. A tada više neće biti teško zakoračiti u čudesan svijet međusobne privrženosti u kojem pas postaje najboljim čovjekovim prijateljem
Na vrh Go down
maya_o
aktivisti
aktivisti
maya_o

Broj komentara : 18
Registration date : 2007-09-16

KomentarNaslov komentara: Re: Kako svladati strah od pasa   Kako svladati strah od pasa EmptyThu Oct 04 2007, 01:04

imam prijateljicu s kojom se druzim vec 6 godina i nerazdvojne smo. ona spada u kategoriju ljudi nazvanih "the cat people", dok ja spadam u "dog people". vise volim pse, ali ona ne voli vise mace.. voli cuke i mace podjednako. jednostavno se bojala pasa od malih nogu jer je napao pas kad je bila mala. i otkako je znam (u sarajevu) prelazi na drugu stranu ulice kada joj u susret ide pas, cak ako je na povodcu. pokusavala sam da joj pomognem - bezuspjesno. tek kada sam ja dobila malog medvjedica barney-a, prestala je da se boji. sad se igra s njim i prilazi ostalim psima dok setamo, ne da meni da vodim svog psa koliko ga je zavoljela. vjerovatno je sebi kao mala stvorila neku sliku o psima i nikako vise nije imala kontakta s njima da to promijeni. tako da mislim da je najbolje ne bjezati od problema, nego se suociti s njima. polako sve dodje na svoje... danas kad je gledam kako se igra s mojim cukom i mazi druge pse, ne mogu da vjerujem da je to ista osoba:). izgleda da je moj mali medo idealan lijek za sve:)
Na vrh Go down
Gost
Gost

KomentarNaslov komentara: Re: Kako svladati strah od pasa   Kako svladati strah od pasa EmptyThu Oct 04 2007, 01:10

jesi li ti sigurna da je tvoj medo bas MALI tongue
Strah od zivotinja se najcesce razvija u 7 godini zivota i to najcesce kod djevojcica, a problem se moze rijesiti desenzibilizacijom - upoznavanjem sa psima, dodir sa psima, igra sa psima, postupno uvodimo psa u zivot osobe koja se boji. Izgleda da je tvoj medo kao mali i bezopasan ulio povjerenje njoj i prestala je da strah generalizuje na sve pse.
Bravo Medo!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kako svladati strah od pasa   Kako svladati strah od pasa Empty

Na vrh Go down

Kako svladati strah od pasa
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Kako civilizirani svijet reaguje na mucenje pasa
» Za sve vlasnike pasa!
» odstrijel pasa u livnu
» U opasnosti 35 pasa u Nahorevu