POMOZIMO IM...!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
POMOZIMO IM...!!!

S nadom da ćemo zajedno uspjeti...
 
HomeHome  PortailPortail  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi

Go down 
+6
the sister
sajo_arci
lamy
samra_h
Baby
velja
10 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 02 2008, 19:53

Ovoga puta uopce necu objasnjavati odvratnu podmuklost na koju su spremni neki ljudi u Sarajevu.

Ovu kucu je u svom poslovnom prostoru prihvatilo ovo dvoje predivnih ljudi.
Brinut ce se o njoj do nedelje.

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi 2e5kyev
Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi 2jc5v0i
Na vrh Go down
Baby
starosjedioci
starosjedioci
Baby


Broj komentara : 286
Age : 29
Location : Bjelave
Registration date : 2008-04-06

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 02 2008, 20:25

Ova je žena meni bosanski predavala,napokon neka nastavnica koja voli životinje....i ovo je štene meni se čini nešto kao bigl...
Na vrh Go down
http://www.plavusaidrustvo.blogger.ba
Gost
Gost




Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 02 2008, 22:34

bas je to stene lijepo al kao da place na toj drugoj slici cccccccc pa jelde to je zensko
Na vrh Go down
samra_h
starosjedioci
starosjedioci
samra_h


Broj komentara : 102
Age : 38
Location : Sarajevo
Registration date : 2008-06-16

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 02 2008, 23:08

a sta ce biti sa ovom bebicom iza nedjelje? jel opet ide na milost i nemilost groznim nasim sugradjanima,ili be dao bog kao ona zenka haskija na milost i nemilost besavijesnim vozacima? jadnica maja
Na vrh Go down
samra_h
starosjedioci
starosjedioci
samra_h


Broj komentara : 102
Age : 38
Location : Sarajevo
Registration date : 2008-06-16

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 02 2008, 23:09

* ne dao bog,da se ispravim,naopako sam napisala prethodni post
Na vrh Go down
lamy
aktivisti
aktivisti
lamy


Broj komentara : 29
Registration date : 2008-08-31

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyFri Oct 03 2008, 00:36

Ide li to malo stvorenje na udomljavanje u subotu?Sta ce biti sa njim?
Na vrh Go down
sajo_arci
novi kolačić :)
novi kolačić :)



Broj komentara : 6
Registration date : 2008-10-08

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: zelimo mu pruziti topli dom   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyWed Oct 08 2008, 23:04

prvi put sam na ovom forumu.namjeravali smo kupiti psa, ali kada smo vidjeli ovog preslatkog cukicu, jednostavno sam pozeljeli da mu pruzimo ljubav, topli dom i sve sto je zasluzio.Vidim da se do nedjelje nalazi kod ovih dobrih ljudi, ali nisam sigurna da li postoji mogucnost da ga mi usvojimo??ako je potvrdan odgovor, molim vas da nas kontaktirate i objasnite nam kakva je procedura.unaprijed zahvalni.
p.s. mi smo bracni par sa kucom i dvoristem, ali nasa zalja je da cuko zivi sa nama u kuci.
Na vrh Go down
the sister
aktivisti
aktivisti



Broj komentara : 19
Registration date : 2008-09-28

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 09 2008, 01:16

svaka cast!
nadam se da cete dobiti ovog divnog cukicu
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 09 2008, 12:49

sajo_arci (citat):
prvi put sam na ovom forumu.namjeravali smo kupiti psa, ali kada smo vidjeli ovog preslatkog cukicu, jednostavno sam pozeljeli da mu pruzimo ljubav, topli dom i sve sto je zasluzio.Vidim da se do nedjelje nalazi kod ovih dobrih ljudi, ali nisam sigurna da li postoji mogucnost da ga mi usvojimo??ako je potvrdan odgovor, molim vas da nas kontaktirate i objasnite nam kakva je procedura.unaprijed zahvalni.
p.s. mi smo bracni par sa kucom i dvoristem, ali nasa zalja je da cuko zivi sa nama u kuci.
hvala vam na zelji da usvojite ovu slatkicu.
ona je trenutno kod jedne porodice koja zeli psa i danas poslije podne cemo ih obici i tacno znati njihovu odluku.
ukoliko je zadrze, prepoucam vam da usvojite Aru, koja je trenutno na cuvanju u stanu kod SOSovca Aldina. Izuzetna je maza i pametnica sa stecenim higijenskim navikama.

sto se procedure tice ona je jednostavna i sustina je da udomitelj omoguci psu normalan pseci zivot uz redovitu veterinarsku skrb.
jos jedan put vam zahvaljujem sto ste se odlucili na usvajanje umjesto kupovine psa, jer je to svojevrstan cin dobra.
Na vrh Go down
jaca
starosjedioci
starosjedioci
jaca


Broj komentara : 513
Age : 45
Location : sarajevo
Registration date : 2007-08-04

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 09 2008, 13:09

I ja se zelim zahvaliti što ste odlucili udomiti a ne kupiti psa. Da je barem vise onih koji donose takve odluke
Na vrh Go down
sajo_arci
novi kolačić :)
novi kolačić :)



Broj komentara : 6
Registration date : 2008-10-08

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 09 2008, 15:02

hvala puno na vrlo brzom odgovoru, jer nisam mogla docekati da vidim sta ce biti sa malim cukicom.odusevljena sam time ako ga ti dobri ljudi usvoje, ali , moram priznati, da mi je i malo zao obzirom da sam ga zavoljela na prvi pogled i to na ovaj nacin. bila bih vam zahvalna da mi javite sta ce biti sa malim slatkisom i ukoliko ga ti ljudi ne usvoje, da vidimo sta nam je ciniti. takodjer, molila bih vas da mi jos malo opisete Aru, jer mi zelimo stene. tako, ukoliko imate sliku Are ili nekog drugog psica, posaljite nam. unaprijed zahvalna
Na vrh Go down
Baby
starosjedioci
starosjedioci
Baby


Broj komentara : 286
Age : 29
Location : Bjelave
Registration date : 2008-04-06

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: ...   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 09 2008, 16:38

ara je najpametniji pas kojeg sam ikada vidjela,kada je pogledas i zovnes"ara" pogleda te onim divnim ocima....da imam uslova udomila bi je....
P.S. Ovo zeleno na arinim slikama,je krema....vise se ne koristi...
https://animalsos.bosnianforum.com/kako-pomoai-f4/ara-treba-dom-t753.htm
eto link za arin post....
Ova kuca za koju si izrazila zelju da je udomis,je mjesanac bigla,bice manja....jako jee razigrana,i pametna...tako da bilo koju od ove dvije kuce udomis,vjeruj mi neces se pokajati....jer ces uciniti dobro djelo,a dobiti ces i psa za pozeljeti...
Na vrh Go down
http://www.plavusaidrustvo.blogger.ba
alma_kona
novi kolačić :)
novi kolačić :)



Broj komentara : 3
Registration date : 2008-10-10

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyFri Oct 10 2008, 10:00

Išla sam jučer da vidim kako je Milica (pas sa slike, tako sam je ja zvala, mili-mila-milica:) i da provjerim da li je sve u redu.
Ona je vesela, nahranjena, vodili su je veterinaru jučer ujutro na vakcinaciju, spava u kući, po danu skače po dvorištu, izvode je u parkić u komšiluku... uglavnom sve super i žele je zadržati.

Nadam se da će vam se Ara dopasti, ona je maza, pametnica i dobrica. Puno sreće!
Na vrh Go down
Baby
starosjedioci
starosjedioci
Baby


Broj komentara : 286
Age : 29
Location : Bjelave
Registration date : 2008-04-06

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyFri Oct 10 2008, 14:48

sajo_arci....dali vam se ara svidja to je mala kuca koja ce ubrzo na ulici zavrsiti ako joj se ne nadje dom...predivna je i umiljata....orginalna je,jer joj je boja dlake svjetlo smedja a nosic,isto smedji...nadam se da ce ara biti tvoja,jer je to malo pametno stvorenje koje zasluzuje dobar dom Smile Smile Smile Smile Smile
alma_kona...juhuuu bas mi je drago zbog milice....mogu misliti kako joj je lijepo.....
Na vrh Go down
http://www.plavusaidrustvo.blogger.ba
sajo_arci
novi kolačić :)
novi kolačić :)



Broj komentara : 6
Registration date : 2008-10-08

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: odgovor   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyFri Oct 10 2008, 17:26

evo vam se javljam nakon duzeg razmisljanja i par sastanaka koji su odrzani u vezi donosenja odluke. na zalost, sto se tice Are, nas odgovor je negativan.Nadam se da ce i ona naci dom kao i cuko za kojeg smo se predhodno odlucili.
zao mi je.
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyFri Oct 10 2008, 17:58

sajo_arci (citat):
evo vam se javljam nakon duzeg razmisljanja i par sastanaka koji su odrzani u vezi donosenja odluke. na zalost, sto se tice Are, nas odgovor je negativan.Nadam se da ce i ona naci dom kao i cuko za kojeg smo se predhodno odlucili.
zao mi je.
Hvala na pokusaju.
Idemo dalje.
Na vrh Go down
alma_kona
novi kolačić :)
novi kolačić :)



Broj komentara : 3
Registration date : 2008-10-10

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptySat Oct 11 2008, 12:30

Jutros su me ljudi kod kojih je Milica kontaktirali, predomislili su se, nece je zadrzati.
Ja sam na putu do njih, svratila sam do internet kluba da postavim informaciju ukoliko je gospodja jos zainteresirana za usvajanje, Milica je opet siroce:/. Javila sam Velji, eventualno ako zatreba moj mobitel je 061/257-126.
Vidjet cu s njima da je zadrze preko vikenda, eventualno moze kod mene ponovo biti do ponedjeljka.
Na vrh Go down
sajo_arci
novi kolačić :)
novi kolačić :)



Broj komentara : 6
Registration date : 2008-10-08

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptySat Oct 11 2008, 15:05

e stvarno sam ljuta!
ja sam toliko zeljela Milicu, mada mi je bilo drago kada sam cula da je usvojena, bila sam tuzna, toliko da su mi prijatelji nabavili cuku koji mi dolazi sutra ili prekosutra najkasnije, tako da to ne mogu otkazati, jedino ako se sta ne iskomplikuje.zao mi je i mislim da nije posteno prvenstveno prema Milici, a onda i prema drugima (mislim i na sebe, ma koliko ja pri tom bila sebicna) dati rijec da ce je zadzati, a onda je vratiti. ne znam, mozda sam previse osjetljiva prema zivotinjama, ali ne mogu to shvatiti nikako, pa makar od svih primila previse kritika. ja jako volim zivotinje, i sama odluka da imamo psa se dugo vremena donosila jer sam izgubila macu, koju sam beskrajno voljela i gubitak mace jos nisam preboljela mada je prosla skoro godina.sada imam dvije, koje ne zive sa mnom u kuci, zive u dvoristu i uskorocemo im napraviti neku kucicu za zimu.
znam da se ne drzim teme, vjerovatno i sami cekate samo pozitivan odgovor, ali to je jednostavno pokrenulo buru emocija kod mene.
obzirom da su moji prijatelji ucinili nesto veliko za mene, ja cu, moram ponoviti, samo ukoliko se nesto iskomplikuje i ja ne dobijem tog cuku, vama odmah javiti zbog Milice, a to cu znati sutra ili prekosutra.
toliko od mene za sada.
Na vrh Go down
velja
starosjedioci
starosjedioci
velja


Broj komentara : 882
Registration date : 2007-08-04

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptySat Oct 11 2008, 15:25

sajo_arci (citat):
e stvarno sam ljuta!
ja sam toliko zeljela Milicu, mada mi je bilo drago kada sam cula da je usvojena, bila sam tuzna, toliko da su mi prijatelji nabavili cuku koji mi dolazi sutra ili prekosutra najkasnije, tako da to ne mogu otkazati, jedino ako se sta ne iskomplikuje.zao mi je i mislim da nije posteno prvenstveno prema Milici, a onda i prema drugima (mislim i na sebe, ma koliko ja pri tom bila sebicna) dati rijec da ce je zadzati, a onda je vratiti. ne znam, mozda sam previse osjetljiva prema zivotinjama, ali ne mogu to shvatiti nikako, pa makar od svih primila previse kritika. ja jako volim zivotinje, i sama odluka da imamo psa se dugo vremena donosila jer sam izgubila macu, koju sam beskrajno voljela i gubitak mace jos nisam preboljela mada je prosla skoro godina.sada imam dvije, koje ne zive sa mnom u kuci, zive u dvoristu i uskorocemo im napraviti neku kucicu za zimu.
znam da se ne drzim teme, vjerovatno i sami cekate samo pozitivan odgovor, ali to je jednostavno pokrenulo buru emocija kod mene.
obzirom da su moji prijatelji ucinili nesto veliko za mene, ja cu, moram ponoviti, samo ukoliko se nesto iskomplikuje i ja ne dobijem tog cuku, vama odmah javiti zbog Milice, a to cu znati sutra ili prekosutra.
toliko od mene za sada.
sa razlogom si ljuta, i nadam se da ce ovo sto si napisala potencijalni udomitelji procitati i napokon svatiti da ljubimac nije barbika sa kojom se igras i onda odbacis.
ovo nam se cesto desava (trenutno je isto sa Dzekijem Strujom).
sta sada raditi, kada ima toliko njih koji cekaju na dom, a neodgovornim ponasenjem "udomitelja" blamiramo nase iskrene napore da pomognemo?
Na vrh Go down
alma_kona
novi kolačić :)
novi kolačić :)



Broj komentara : 3
Registration date : 2008-10-10

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyMon Oct 13 2008, 10:21

Ljudi ne shvataju ozbiljnost situacije, reći će bilo šta da bi dobili psa a poslije ih nije stid pogaziti sve što rekli i obećali. Žalosno je što zbog nepostojanja smještajnih kapaciteta morate/moramo prolaziti kroz ovakve situacije.
Nadam se da će sa usvajanjem zakona stvari krenuti nabolje.

Ja ću poslije posla po Milicu, kod mene može još večeras prespavati i sutra je dovodim u SOS ako se Velja složi, pred kojim je i ostavljena prije desetak dana. Znači, opet smo tamo odakle smo krenuli i to me jako brine
Na vrh Go down
samra_h
starosjedioci
starosjedioci
samra_h


Broj komentara : 102
Age : 38
Location : Sarajevo
Registration date : 2008-06-16

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyMon Oct 13 2008, 16:41

sajo_arci (citat):
evo vam se javljam nakon duzeg razmisljanja i par sastanaka koji su odrzani u vezi donosenja odluke. na zalost, sto se tice Are, nas odgovor je negativan.Nadam se da ce i ona naci dom kao i cuko za kojeg smo se predhodno odlucili.
zao mi je.


ARA vam se ne svidja a ovamo govorite kako volite zivotinje i kako je ste jako ljuti zbog neodgovornog ponasanja,bla bla. iskreno,meni je to dvolicno,jedno pricati a drugo readiti!!!! onaj ko stvarno iskreno voli zivotinje ne pravi neke razlike tipa boja dlake,ociju....rasa ....bla,bla!
nazalost,licemjerstvo je osobina monogih ljudi danas
Na vrh Go down
samra_h
starosjedioci
starosjedioci
samra_h


Broj komentara : 102
Age : 38
Location : Sarajevo
Registration date : 2008-06-16

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyMon Oct 27 2008, 21:36

I STA BI SA MALENOM????????????????? confused
Na vrh Go down
cici
novi kolačić :)
novi kolačić :)



Broj komentara : 2
Registration date : 2008-10-30

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: pitanjce   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 30 2008, 20:12

sta se desilo sa milicom? trazite li jos uvijek nekoga da je udomite?
Na vrh Go down
renchy
novi kolačić :)
novi kolačić :)



Broj komentara : 5
Registration date : 2008-10-25

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyThu Oct 30 2008, 21:50

jao, evo ja bih sad plakla od muke... ja bih milicu, ali moji se roditelji ne slažu jer imamo jako mali stan... i to je jedina prepreka Sad... i to baš ubija u pojam...

što se are tiče, ne sviđa mi se kako pojedinci preburno reaguju na neke stvari... nekome bi se ara možda više svidjela od milice, i želio bi samo aru i ni jednog drugog psa... ali neki bi se opet digli i zvali druge rasistima i licemjerima... ja volim ljude, ali ne volim sve ljude na prvi pogled, ili se ne želim družiti sa svim ljudima na ovom svijetu... isto je tako i sa životinjama... moje skromno mišljenje... nadam se da se neće naći opet neko i nazvati me površnom ili šta ja znam...
Na vrh Go down
renchy
novi kolačić :)
novi kolačić :)



Broj komentara : 5
Registration date : 2008-10-25

Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi EmptyFri Oct 31 2008, 16:44

je li milica našla dom?
Na vrh Go down
Sponsored content





Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi   Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi Empty

Na vrh Go down
 
Podmuklo ostavljeno kuce u rukama rijetko divnih ljudi
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Ostavljeno u kutijama 13 kucica
» Ljudi su zli!
» Kuce i maca kod Hasibe i Nermina

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
POMOZIMO IM...!!! :: Udomljavanje :: Psi koji traže novi dom :: Štenci-
Idi na: