POMOZIMO IM...!!!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
POMOZIMO IM...!!!

S nadom da ćemo zajedno uspjeti...
 
HomeHome  PortailPortail  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Kurban bajram

Go down 
+10
DaDa
jaca
celine
sofi
designerlejla
animal lover
drift_kraljica
arijana
Pitdog
mladiforum
14 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

Kurban bajram - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram - Page 2 EmptyTue Dec 18 2007, 14:25

eh ovako, dada, da smo mi tebi rekle: DADA TVOJA VJERA JE OVAKVA IL ONAKVA imala bi pravo da se bunis.

svak ima pravo na misljenje. nista od ovoga nije tebi upuceno.

ja sam takvog misljenja, da je dan kad je religija pocela ozbiljno da se shvaca, bio dan kad je svijet osudjen na propast. na zalost, i da se ne shvaca ozbiljno opet bi bilo ekstremista koji bi koristili vjeru kao ispriku za gadosti koje rade. a i kad ih i ne bi bilo, naslo bi se nesto drugo da se koristi kao isprika.

ono u sta se to danas pretvorilo je cisti cirkus. islam - ja pravog muslimana nisam vidjela na dugo i na siroko. ja sebe ne smatram vjernicom jer necu da budem licemjerna, ne postujem SVE obicaje i pravila nijedne vjere. to sto imam morala nema veze s vjerom. ljudi danas toliko iskrivljuju vjeru, toliko je prilagodjavaju i onda imaju obraza da kazu da su "pravi muslimani".

ne idu u dzamiju, sex prije braka im je obavezan, a kolju kurbane za bajram jer je to eto obicaj.

to je sve toliko licemjerno da je meni muka od toga. nasi, novonastali, poslijeratni muslimani su najgori.
Na vrh Go down
DaDa
starosjedioci
starosjedioci
DaDa


Broj komentara : 134
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-03

Kurban bajram - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram - Page 2 EmptyTue Dec 18 2007, 15:09

arijana (citat):
eh ovako, dada, da smo mi tebi rekle: DADA TVOJA VJERA JE OVAKVA IL ONAKVA imala bi pravo da se bunis.

svak ima pravo na misljenje. nista od ovoga nije tebi upuceno.

ja sam takvog misljenja, da je dan kad je religija pocela ozbiljno da se shvaca, bio dan kad je svijet osudjen na propast. na zalost, i da se ne shvaca ozbiljno opet bi bilo ekstremista koji bi koristili vjeru kao ispriku za gadosti koje rade. a i kad ih i ne bi bilo, naslo bi se nesto drugo da se koristi kao isprika.

ono u sta se to danas pretvorilo je cisti cirkus. islam - ja pravog muslimana nisam vidjela na dugo i na siroko. ja sebe ne smatram vjernicom jer necu da budem licemjerna, ne postujem SVE obicaje i pravila nijedne vjere. to sto imam morala nema veze s vjerom. ljudi danas toliko iskrivljuju vjeru, toliko je prilagodjavaju i onda imaju obraza da kazu da su "pravi muslimani".

ne idu u dzamiju, sex prije braka im je obavezan, a kolju kurbane za bajram jer je to eto obicaj.

to je sve toliko licemjerno da je meni muka od toga. nasi, novonastali, poslijeratni muslimani su najgori.

Ma daj, nisi nista od toga meni rekla.... Al haj ovako posmatraj stvari... Krscani jedu Isusovo tijelo, piju Isusovu krv, sta to onda njih cini, kanibalima mozda... Ne mozes suditi o vjeri na osnovu ponasanja nekih vjernika... Isto kao sto bih ja sad izjavila da su svi muslimani teroristi, jer je neko krivo protumacio rijeci, koje ne pisu samo u Kur'anu, vec i u Bibliji, a to su "Oko za oko, zub za zub". U biti, pravi vjernik nikad ne sudi drugima i nikad ih neces od njih cuti "Ja sam pravi musliman ili krscanin"... I ne mozes reci da je vjera kriva za propast svijeta, krivi smo mi ljudi i nase predrasude i neupucenost... Ne bi bilo ni jednog rata, mrznje da ljudi istinski vjeruju, jer ni jedna religija ne poducava mrznji niti ju podrzava... S toga, ja vise necu raspravljati na ovu temu, jer nije ni mjesto, a i nije moje da s vama raspravljam...
Na vrh Go down
Pitdog
starosjedioci
starosjedioci
Pitdog


Broj komentara : 472
Age : 40
Registration date : 2007-08-22

Kurban bajram - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram - Page 2 EmptyTue Dec 18 2007, 20:15

sreca moja pa sam agnostik... dajte sta vam je, mislim da ste nasli najgore moguce mjesto za prepirke o religiji.
Na vrh Go down
Dijanam
starosjedioci
starosjedioci
Dijanam


Broj komentara : 403
Age : 29
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-05

Kurban bajram - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram - Page 2 EmptyTue Dec 18 2007, 21:13

mala opaska - tjelo hristovo i krv hristova ima simbolicno znacenje... Dajte da se nadjemo na kuhanom vinu, pivi ili necem slicnom. Poslije litar pica po vasem izboru, bude nam svima svejedno
Smile
Na vrh Go down
http://www.animalsmatter.org
Jasmina
starosjedioci
starosjedioci



Broj komentara : 135
Age : 41
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-10-17

Kurban bajram - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram - Page 2 EmptyWed Dec 19 2007, 00:55

Ja necu reci da sam dobar vjernik. Vjerujem u Allaha i smatram da jedino On moze o tome suditi. Ne znam mnoge stvari i mnogo grijesim, nekada i svjesno, jer nisam uvijek onoliko jaka koliko bih zeljela biti. Covjek sam. Ali se kajem za svoje grijehe, i trudim se da budem dobar covjek i dobar vjernik.

Ja vjerujem da je Bog zivotinje stvorio, izmedju ostalog, i da nama sluze kao hrana. To, naravno, ne znaci da mi nismo duzni da im omogucimo dostojanstven zivot i lahku smrt. Naprotiv, nama ljudima je, kao "visim" bicima, kojima je podaren razum, dato u amanet i da se brinemo o zivotinjama. Saosjecanje se u Kur'anu istice kao jedna od najvecih vrlina. Covjek koji saosjeti sa zivotinjom ne moze a da joj ne pokusa pomoci u nevolji ili da se bar ne osjeti lose sto joj pomoci ne moze.

Sto se Kurbana konkretno tice, priznajem da nisam dovoljno informisana, jer se nisam dovoljno zanimala za temu. Prihvatila sam ono cemu su me naucili, a to je da je to zrtva u ime Boga, koju je On od nas zatrazio. Ja sam ove godine po prvi put od svojih prihoda platila klanje Kurbana, do sada su to u moje ime cinili roditelji. Da, dvoumila sam se. I da, zamislila sam se nad cinjenicom da ubijam zivotinju. Nije mi bilo lako donijeti takvu odluku. I iskreno priznajem da nisam potpuno sigurna je li to ispravna stvar. Mnogi ljudi od klanja Kurbana nemaju nista osim klanja, kao sto "mnogi postaci od posta nemaju nista osim gladi i zedji". Mozda sam ja jedna od njih, jer nisam cvrsta u svojoj vjeri. Uzdam se u Allaha da ce me uputiti na pravi put i oprostiti mi ono u cemu grijesim. Ja vjerujem da On zna sta je za mene dobro bolje nego ja sama. Bojim se samo da ne znam pravilno protumaciti Njegove rijeci.

Za kraj cu se obratiti onima medju vama koji vjeruju u Boga (ako ima takvih) i onaj svijet i zamoliti vas da se pokusate zamisliti nad jednim prostim pitanjem nad kojim sam se ja zamislila prije nego sto sam donijela svoju odluku: "Ako je istina da Bog od nas to zaista trazi, sta da ja ucinim?" Agnosticki odgovor vec znam.

I da, nevezano direktno za temu, mislite li da se misljenje (osim onog "svejedno mi je" sto zapravo i nije misljenje) na jednu ovakvu temu moze iznijeti tako da ne povrijedi/uvrijedi one koji misle drugacije?
Na vrh Go down
arijana
starosjedioci
starosjedioci
arijana


Broj komentara : 367
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-02

Kurban bajram - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram - Page 2 EmptyWed Dec 19 2007, 04:30

svak ko zna sta zapravo znaci sloboda misljenja, ne bi se trebao naci uvrijedjen kad neko drugi iznese svoje misljenje.

ja znam kakva su moja misljenja, ti svoja lijepo podijeli sa mnom, necemo se brate svadjat ni vrijedjat, sve je to najobicnija zdrava komunikacija. nekom je sve bijelo nekom crno. nije razlog da se neko uvrijedi.
Na vrh Go down
Gost
Gost




Kurban bajram - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram - Page 2 EmptyThu Dec 20 2007, 01:50

hahahhahahahah meni je smijesno zapravo sto je senada moja sestra, ista nas mater odgojila, a ona opravdava klanje zivotinje da bi se nahranio siromasan....
mislim presmijesno, ja bih ljude klala koje mogu zivotinju ni krivu ni duznu ubiti jer tamo neki bog je rekao, haj malo sina kolji, pa se predomislio, ne ne sad ces ovog ovna...
mislim, to mi je vise SEKTA u kojima se zrtvuje neko radi neceg, a ne vjera....
i jooooj kakav je to Bog koji moze reci nekome da kolje....
znate sta, nisam htjela da ucestvujem u ovoj temi, ali ja sam vjerovanja da nikakav Bog nista od ovog nije ni naredio ni napisao, ili je taj Muhamed imao SCH pa mu se svasta prividjalo, ili se grupa njih nasla da napisu to sto su napisali pa ako prodje dobro je....
Ali, vjera je privatna stvar i mislim da je malo i glupo da sad raspredamo o njoj, evo pocinjem od sebe.
Ja ne vjerujem i tacka.
Onaj ko vjeruje nek izvoli....
Kaze mi prijateljica neki dan, mama mi od prosle godine uzgaja svinje, bas su joj drage, nekako su se zblizile ( Shocked Shocked ) bice joj tesko zaklati ih... prodje i taj dan, reko jeste klali svinje, jesmo jesmo Shocked toliko o ljubavi i o zblizavanju, od tih istih svinjoprijateljica pravile su se kobasice.
F
U
J
Na vrh Go down
DaDa
starosjedioci
starosjedioci
DaDa


Broj komentara : 134
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-08-03

Kurban bajram - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram - Page 2 EmptyThu Dec 20 2007, 11:55

LaRa.2311 (citat):
hahahhahahahah meni je smijesno zapravo sto je senada moja sestra, ista nas mater odgojila, a ona opravdava klanje zivotinje da bi se nahranio siromasan....
mislim presmijesno, ja bih ljude klala koje mogu zivotinju ni krivu ni duznu ubiti jer tamo neki bog je rekao, haj malo sina kolji, pa se predomislio, ne ne sad ces ovog ovna...
mislim, to mi je vise SEKTA u kojima se zrtvuje neko radi neceg, a ne vjera....
i jooooj kakav je to Bog koji moze reci nekome da kolje....
znate sta, nisam htjela da ucestvujem u ovoj temi, ali ja sam vjerovanja da nikakav Bog nista od ovog nije ni naredio ni napisao, ili je taj Muhamed imao SCH pa mu se svasta prividjalo, ili se grupa njih nasla da napisu to sto su napisali pa ako prodje dobro je....
Ali, vjera je privatna stvar i mislim da je malo i glupo da sad raspredamo o njoj, evo pocinjem od sebe.
Ja ne vjerujem i tacka.
Onaj ko vjeruje nek izvoli....
Kaze mi prijateljica neki dan, mama mi od prosle godine uzgaja svinje, bas su joj drage, nekako su se zblizile ( Shocked Shocked ) bice joj tesko zaklati ih... prodje i taj dan, reko jeste klali svinje, jesmo jesmo Shocked toliko o ljubavi i o zblizavanju, od tih istih svinjoprijateljica pravile su se kobasice.
F
U
J

Daj Larisa, smiri strasti, sta ovdje glumatas nesto prava zivotinja, a u porodici si poznata kao pravi mesozder... A koliko si neobrazovana kad je u pitanju vjera dokazuje samo podatak sto mislis da je Muhhamedu a.s-mu bilo naredjeno da prinese ovana, kao zrtvu, jer nije njemu, vec Ibrahimu a.s... S toga, ako ne znas o cemu je rijec bolje suti i ispast ces pametnija... I jest nas ista mama odgojila, samo sto si ti vjeri okrenula ledja, pa sad lutas kao muha bez glave, zbunjena i neinformisana

Btw Dijana, znam da je ono za jednenje Isusovog tijela i pijenje krvi simbolicno, za razliku od nekih, ja sam upucena u vjerovanja i obicaje i drugih vjera... Jer u biti i postoji samo jedna vjera, samo sto su je ljudi izmjenili i nazvali drugacijim imenima

A i Arijana draga, ja se ne svadjam s tobom, samo razmjenjujem misljenja, al ocito ti u tome vidis svadja, jer ocito ne prihvatas da se netko ne slaze s tvojim misljenjem

Ehhh, da svim onim koji slave ovaj praznik od srca zelim [b] BAJRAM SERIF MUBAREK OLSUN
Na vrh Go down
D.
Admin
Admin
D.


Broj komentara : 730
Age : 37
Location : Sarajevo
Registration date : 2007-07-31

Kurban bajram - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram - Page 2 EmptyThu Dec 20 2007, 12:27

DOSTA!
Usmjerite svu snagu ulozenu u rasprave ovog tipa u konkretno i produktivno raspravljanje..

Hoce li se prestat klati kurbani nakon sto se mi sad ovdje izvrijedjamo, popljujemo sve redom? NECE

Kurban Bajram je jedan dan u godini, a hoce li se nastaviti klati telad, prasci itd. svakog dana koji slijedi prije i poslije Bajrama ?? HOCE

Sta se moze promijeniti ukoliko to vec toliko smeta? Uvijek postoji sveto nacelo slobode osobnog izbora, pa sad svako od nas zna kojim putem ce poci..

To ko u sta vjeruje, i obicaji koje pojedina religija nalaze su svetinja, koliko god meni konkretno neki bili strani, ali su svetinja..

Po toj nasoj logici svi Indijci su luda populacija jer im je krava sveta, a kod nas se nude telece glavuse, sve jeftinija do jeftinije, na svakome drugom cosku...

I prema onome sto nam je nepoznato, strano mozemo imati ako nista ono najosnovnije- postovanje!

kljucam...
Na vrh Go down
Sponsored content





Kurban bajram - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kurban bajram   Kurban bajram - Page 2 Empty

Na vrh Go down
 
Kurban bajram
Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Bajram
» POKLONI ZA BAJRAM
» Bajram Serif Mubarek Olsun

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
POMOZIMO IM...!!! :: Ostalo :: Pričaona-
Idi na: